Snímek Cesta, kterou jsme urazili dlouhý 17 minut, který byl zveřejněn na internetu, prezidenta přibližuje jako rozhodného vůdce, který zemi převzal v hluboké krizi, zabránil nejhoršímu a prosadil odvážné reformy.

"Od časů Franklina Delana Roosevelta nebyla na ramenou žádného jiného prezidenta taková tíha," říká v úvodu videa herec Tom Hanks, který patří mezi obdivovatele prezidenta. Záběry ukazují vážné hospodářské potíže, v nichž se Spojené státy ocitly v roce 2008 a během nichž se rozplynuly úspory miliónů Američanů.

Hanks pak postupně rekapituluje jednotlivé kroky, které Obama podnikl na záchranu ekonomiky, jako byl mnohasetmiliardový stimulační balíček pro ekonomiku Spojených států či pomoc automobilovému průmyslu. Ve videu vystupují členové Obamovy administrativy i bývalý americký prezident Bill Clinton.

Prezident USA Barack Obama

Prezident USA Barack Obama

FOTO: Kevin Lamarque, Reuters

Snímek divákům přibližuje všechny zásadní okamžiky dosavadního Obamova pobytu v Bílém domě. Připomíná přijetí přelomové zdravotní reformy, postavení automobilového průmyslu na nohy, zvrácení propadu pracovního trhu či zabití vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina.

Jako splněný předvolební slib pak zmiňuje stažení amerických vojáků z Iráku. Nevěnuje se nicméně slibu uzavřít kontroverzní věznici na Guantánamu, který se Obamovi splnit nepodařilo.

Kritika republikánů

Video se věnuje i prezidentovým politickým protivníkům. Připomíná, že favorit republikánského klání o nominaci na prezidenta Mitt Romney nesouhlasil s federální pomocí automobilovému průmyslu. Ukazuje také protesty konzervativního hnutí Tea Party proti zdravotní reformě.

V závěru Hanks voličům připomene, jak daleko zatím s Obamou došli. Dodá, že hodně práce ještě zbývá udělat.

Americká média video označují za dílo hollywoodských parametrů. Jeho režisérem ostatně je Davis Guggenheim, který dostal Oscara za dokument Nepohodlná pravda varujícím před dopady změny klimatu. Spolupracoval na něm s bývalým neúspěšným demokratickým prezidentským kandidátem a nyní ekologickým aktivistou Alem Gorem.