Podle Kremlu byl americký dopis odpovědí na ruský dopis. V Obamově odpovědi ale není podle ruských zdrojů svázána nabídka odstoupit od štítu s tlakem na Teherán. Obě témata tam jsou zmíněna, ale nejsou prý propojena.

Zdroje z Bílého domu, citované listem New York Times, potvrdily, že americký prezident Barack Obama poslal osobní dopis svému ruskému protějšku Dmitriji Medvěděvovi. Potvrzují nabídku, že USA nevybudují protiraketový štít v Polsku a ČR, pokud Moskva dotlačí Írán, aby odstoupil od svého jaderného programu. 

Podle vysokého představitele Obamovy administrativy je nabídka jednoznačná a velmi konkrétní. „Vlastně říkáme udělejte to, nebo mlčte. Není to, že by Rusové mohli říkat - My to zkusíme a vy od toho tak jako tak ustupte. Jasně to říká - hrozba musí zmizet.“ Dopis byl soukromý, a proto z něj zdroj necituje přímo.

Obama později odpoledne uvedl, že dopis hovořil o potřebě zastavení íránské hrozby, nevznesl však kategorické návrhy. Obama ovšem připustil, že omezení íránského programu potřebu štítu sníží. Spojené státy dlouhodobě zdůvodňovaly nutnost výstavby štítu v Polsku a v Brdech hrozbou ze strany Íránu.

O existenci nabídky v pondělí psal ruský list Kommersant.Pak ji potvrdila rakouská agentura APA.

Moskva se zatím k nabídce nevyjádřila, je však možné, že tak učiní ministr zahraničí Sergej Lavrov při pátečním setkání s Hillary Clintonovou. Už dal najevo, že chce mluvit o protiraketové obraně.

Obama se ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem poprvé sejde 2. dubna v Londýně.