O situaci podle agentury Reuters informoval osobně prezidenta Baracka Obamu. Testy zatím žádné další nemocné neodhalily, úřady však nadále pátrají po lidech, se kterými nemocný přišel do kontaktu.

"Je jistě možné, že u někoho, kdo byl v kontaktu s touto osobou, se může v příštích týdnech ebola objevit. Nepochybuji ale o tom, že zabráníme jejímu šíření po Spojených státech," řekl Frieden.

Město Dallas, kde je pacient ve vážném stavu hospitalizován, sdělilo, že se ebola zatím u nikoho nepotvrdila, ani u třech členů posádky sanitky, která se o muže starala. Trojice zdravotníků je nicméně v izolaci, kde setrvá tři týdny.

 Letěl přes Brusel

Liberijské ministerstvo informací ve středu uvedlo, že muž do USA letěl přes Brusel. To následně podle Reuters potvrdily i kanadské zdravotnické úřady. Americké aerolinky již ohlásily, že kvůli ebole úzce spolupracují se střediskem CDC.

Pacient je možná nejen prvním nakažený ebolou v USA, ale i prvním případem této choroby mimo území Afriky. USA již dříve evakuovaly do vlasti tři své občany, kteří se během nynější epidemie chorobou nakazili v západní Africe a začali se tam léčit.

Příznaky po čtyřech dnech

Úřady prozatím nezveřejnily národnost nakaženého. Podle portálu nytimes.com ale přicestoval 20. září do Dallasu z Libérie běžnou leteckou linkou. V té době nevykazoval žádné příznaky nemoci, ty se u něj poprvé objevily až o čtyři dny později.

Poprvé navštívil nemocnici 26. září, ale po vyšetření dostal antibiotika a byl poslán domů. Lékařům tehdy nesdělil, že přiletěl ze západní Afriky, kde je epidemie eboly. Nakažený je v izolaci od neděle 28. září, v úterý CDC oficiálně oznámilo jeho diagnózu.