Hlavní obsah
 

U vesmírné stanice zakotvila zásobovací loď, astronautům přivezla i troubu na sušenky

Kosmická loď Cygnus NG-12 (Labuť) nadnárodní společnosti Northrop Grumman se v sobotu 2. listopadu vydala na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na palubě měla v rámci zásobovací mise pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) součástky ze sportovních aut, speciální vestu na ochranu před zářením či troubu na pečení sušenek. K ISS celkem 3700 kilogramů nákladu dorazilo v pondělí 4. listopadu.

 
U vesmírné stanice zakotvila zásobovací loď, astronautům přivezla i troubu na sušenky

Jak informovala agentura Reuters, raketa Antares společnosti Northrop Grumman v sobotu odpoledne našeho času, přesně ve 14:59 hodin, odstartovala se svou kapslí Cygnus z kosmodromu na americkém ostrově Wallops ve Virginii.

„Dobrý start po celou dobu trvání,“ hlásily pozemní přístroje.

Členky posádky ISS Američanky Jessica Meirová a Christina Kochová pak v pondělí v 10:10 SEČ pomocí robotické paže Canadarm2 plavidlo jménem Labuť zachytily, aby loď mohla u orbitálního komplexu zdárně zadokovat.

Zachycení se povedlo, jak potvrdil úřad NASA na svém Twitteru.

Příprava na Měsíc a Mars

Astronauti mají otestovat funkčnost zmíněné trouby upečením čokoládových sušenek v prostředí na oběžné dráze.

Cílem je prozkoumat dopad, jaký může mít vysoká teplota a nulová gravitace na tvar a konzistenci oné sladkosti s kousky čokolády. Co se týká nové bezpečnostní vesty, u ní se má rovněž zjistit její pohodlí pro posádku.

Oba experimenty se podle agentury AP považují za jistou přípravu pro budoucí putování lidí na Měsíc i Mars.

Další nyní dopravená zařízení na vesmírnou laboratoř se využijí pro práci vně ISS. Magnetický spektrometr Alpha umístěný mimo stanici od roku 2011 totiž potřebuje nová chladicí čerpadla, aby mohl pokračovat v pátrání po doslova nepolapitelné temné hmotě a antihmotě.

Italská společnost Lamborghini pak poslala vzorky uhlíkových vláken používaných v jejích sportovních vozech. Vědci zvažují, že by se z nich daly udělat materiály pro medicínské implantáty.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků