Hlavní obsah
Sonda InSight Foto: NASA/JPL-Caltech

Sonda, která se zavrtá do hlubin rudé planety, je za polovinou cesty

Sonda Spojených států jménem InSight má za sebou polovinu cesty k Marsu, který bude zevrubně prozkoumávat. Podle amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) jí do listopadového přistání zbývá ještě 208 miliónů kilometrů. Od startu z kalifornské Vandenbergovy letecké základny na počátku letošního května zdolala 277 miliónů kilometrů.

Sonda InSight Foto: NASA/JPL-Caltech
Sonda, která se zavrtá do hlubin rudé planety, je za polovinou cesty

Experti z NASA již během letu sondy zkontrolovali její vědecké přístroje a kamery, které se celkově ukázaly jako funkční.

Detekce „marsotřesení“

Robotická mise InSight je vůbec první misí, která bude studovat hlubiny rudé planety. Všechny dosavadní projekty tam bádaly pouze na povrchu.

Stacionární robotický modul je vybaven také zařízením se senzory, jímž se bude měřit proudění tepla v planetě, zaznamenávat „marsotřesení“ a sledovat kolísání oběžné dráhy tělesa kolem Slunce.

Přistání je naplánováno na 26. listopadu v místě zvaném Elysium Planitia. Mise má trvat přes jeden marsovský rok, což jsou zhruba dva roky pozemské. Mars totiž kolem Slunce obíhá dvakrát tak dlouho.

Sonda se na svou cestu vydala 5. května na „hřbetě“ nosné rakety Atlas V. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků