Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga Foto: Petr Horník, Právo

Plaga rozhodne o podobě letošních maturit na konci ledna. Ptal se studentů na názor

O podobě letošních maturit s ohledem na vývoj epidemie covidu-19 rozhodne ministr školství Robert Plaga (ANO) v týdnu od 25. ledna. Možné úpravy zkoušek vedení úřadu probere se zástupci odborné veřejnosti. Z ankety, kterou ministr udělal na Instagramu, podle něj vyplynulo, že studenti by vzhledem k pokračující výuce na dálku nejvíce uvítali zrušení ústní části maturit.

Ministr školství Robert Plaga Foto: Petr Horník, Právo
Plaga rozhodne o podobě letošních maturit na konci ledna. Ptal se studentů na názor

„Finální rozhodnutí o podobě maturit padne do konce pololetí, tedy v týdnu od 25. ledna, kdy už by také měla být aktualizovaná epidemiologická situace a vakcinační strategie, což avizoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO),” uvedla tisková mluvčí MŠMT Aneta Lednová.

Ministerstvo školství podle ní musí reagovat na vývoj, který není tak pozitivní, jak úřad původně předpokládal. „Stejně jako na podzim povedeme debatu s odbornou veřejností na téma maturit 2021,” řekla.

Jedním z podkladů k diskusi podle ní budou i názory maturantů z ministrova Instagramu.

„Zaznamenali jsme petici maturantů (proti Plagovi a stávající podobě maturit – pozn. red.), ale bez ohledu na ni jsme si dobře vědomi toho, že jejich situace, ale stejně tak všech závěrečných ročníků, je velmi složitá, a proto také patří mezi priority ministerstva. A abychom znali také názor těch, kterých se tato situace týká nejvíce, tedy samotných studentů, tak na instagramovém účtu pana ministra probíhá zjišťování a debata, jak tuto situaci oni sami vnímají. Chceme tak zmapovat nejen názor maturantů na tuto situaci, ale také jejich stav připravenosti na tzv. zkoušku z dospělosti v tomto nelehkém čase,” vysvětlila Lednová již minulý týden pro Novinky tento záměr.

Zrušení celé zkoušky chtěla jen menšina

Plaga konkrétně studenty před týdnem vyzval na Instagramu, aby mu napsali, zda by si chtěli maturity ulehčit o státní testy, sloh nebo školní ústní zkoušky.

Komentářů se podle něj sešlo zhruba 7200. Nejvíc se jich vyslovilo pro zrušení ústní zkoušky, jak zmínil. Jsou podle něj ale i důvody, které hovoří proti tomu, a to hlavně kvůli odborným předmětům.

Druhým nejčastějším požadavkem studentů bylo podle ministra zrušení didaktických testů, na které se však podle některých lze dobře připravit i při výuce na dálku.

Na třetím místě skončil sloh, na nějž se podle mnohých lze nachystat nejlépe. Menšinově se podle Plagy objevily i názory na zrušení celé zkoušky nebo jejího zachování beze změn. Zvážení všech dopadů a rozhodnutí tak nebude podle ministra jednoduché.

V listopadu se změny u maturit neočekávaly

Úřad původně na konci listopadu informoval o tom, že změny v maturitní zkoušce nepředpokládá. Počítal s tím, že v případě nepříznivého vývoje epidemie na jaře by se mohl změnit nanejvýš termín maturit. Žáci se v prosinci vrátili z distančního vzdělávání do lavic, po Novém roce ale kvůli zhoršení epidemie opět přešli na výuku na dálku.

Maturanti by se podle Blatného mohli k nějaké formě prezenční výuky vrátit nejdříve od 25. ledna, pokud to vývoj epidemie umožní.

Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května do 10. června. Písemné zkoušky, slohy z češtiny a cizích jazyků a praktické maturity mohou podle vyhlášky ministerstva začít od 1. dubna. Žáci se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Loni na jaře se kvůli epidemii posunul termín maturit z dubna a května na červen. Navíc se pro daný rok zrušily slohové práce z češtiny a cizího jazyka. Tyto úpravy umožnil zvláštní zákon pro školní rok 2019/2020, který schválil parlament na konci března ve stavu legislativní nouze. Díky novele školského zákona může nyní ministr při epidemii vyhlašovat změny pomocí mimořádného opatření.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků