Hlavní obsah
Virtuální pitevní stůl plzeňské Fakulty zdravotnických studií. Ilustrační foto Foto: ZČU

Noc vědců představuje využití robotů v astronomii, medicíně či zemědělství

Člověk a robot, to je ústřední téma páteční Noci vědců. Akce se kvůli koronaviru koná online, program zůstane na webu do konce roku. Lidé si budou moci poslechnout přednášky o využití robotů v zemědělství, medicíně, astronomii a v dalších oborech. Jen v Praze a okolí se do akce zapojí 15 institucí. Letošní téma odkazuje také ke 100. výročí prvního použití slova robot.

Virtuální pitevní stůl plzeňské Fakulty zdravotnických studií. Ilustrační foto Foto: ZČU
Noc vědců představuje využití robotů v astronomii, medicíně či zemědělství

Do špičkového laserového centra v Dolních Břežanech lidé mohou nahlédnout s vědci z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Ti představí například laserové mikroobrábění, díky kterému je možné vytvořit dírku o průměru lidského vlasu.

Superlaser v Dolních Břežanech je v naprosto sterilním prostředí.

Foto: Novinky

Jeden z příspěvků je také o tom, jak odborníci v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR s pomocí robotů navrhují nové nástroje pro testování covid-19 či ochranu před nemocí.

Doprava léčiv v těle

Výzkumníci z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou hovořit třeba o hydrogelových mikrorobotech poháněných světlem. Miniaturní roboti mohou sloužit v mikrochirurgii a pro kontrolovanou dopravu léčiv v těle.

Vědci z pražského ČVUT představí „tančící” roboty, trendy v robotické rehabilitaci pacientů i pracoviště, které simuluje prostředí průmyslové výroby.

O měření stromů pomocí dronů, ale i o výzkumu tropického zemědělství budou přednášky vědců z České zemědělské univerzity (ČZU) v Praze. Národní zemědělské muzeum pak připravilo třeba příspěvky o tom, jak robotizace pomáhá ochraně rostlin, výrobě piva či na téma mikroorganismů v lidském trávicím traktu.

Za Univerzitu Karlovu pohovoří vědci mimo jiné o tom, co může o epidemii koronaviru „prozradit” matematika či jak umělá inteligence pomáhá koordinovat skupiny robotů. Bude i video s komentovanou ukázkou preparátů zobrazujících mikroskopickou stavbu lidského těla a přednášky o využití 3D tisku v medicíně.

Sto let slova robot a průzkum planet

O robotech ve filmu též pohovoří filmový kritik Kamil Fila. Stému výročí slova robot a knižního vydání dramatu R.U.R. bude nyní v pátek věnována přednáška Zdeňka Vacka, ředitele Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Na programu je i přednáška o literatuře psané umělou inteligencí.

Odborníci ze Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR prozradí, zda existuje druhá Země, kolik planet ve vesmíru nyní známe a co o nich víme, rovněž jak se na tom podílejí Češi. S vesmírnými pokusy a přednáškou o kvantových počítačích se zapojí i organizace Planetum.

Jak dokážou robotické dalekohledy posunout hranice lidského poznání či jaká je budoucnost průzkumu Marsu nebo Jupiteru, na to se zase pokusí odpovědět hosté v rámci přednášek Noci vědců na Hvězdárně a planetáriu Brno.

Brněnské planetárium

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Noc vědců je celorepubliková akce, která se od roku 2005 zaměřuje na popularizaci vědy a techniky. Letos se zapojí asi 50 univerzit, science center a dalších vědeckých a na vědu orientovaných institucí.

Kupříkladu online přenos z Plzně zakončí videomapping na budově Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara, která se díky projekci změní v továrnu vyrábějící člověka.

Celý program je zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků