Hlavní obsah
 

Na ISS letí nákladní lodě, vezou ječmen, myši i náhradní díl pro běžící pás

Z amerického Mysu Canaveral na Floridě ve čtvrtek 5. prosince odstartovala raketa Falcon 9 s americkou nákladní lodí Dragon. Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) veze zásoby a materiál pro experimenty, včetně desítek živých myší či zrn ječmene. Z kazašského kosmodromu Bajkonur v pátek 6. prosince vyrazila raketa Sojuz-2.1a, která vynesla na orbitu zásobovací loď Progress MS-13.

 
Na ISS letí nákladní lodě, vezou ječmen, myši i náhradní díl pro běžící pás

Ruský vesmírný kamion míří též na ISS, kam dopraví i náhradní díl pro běžecký pás.

Loď Dragon soukromé společnosti SpaceX odstartovala po jednodenním odkladu, na ISS dopraví třítunový náklad, v němž podle Kennyho Todda z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v předvánočním období nechybí ani dobroty určené na sváteční stůl.

Pivní i myší experiment

Kromě toho převezme šest astronautů, kteří v současnosti stanici obývají (italský velitel Luca Parmitano, Američané Andrew Morgan, Christina Kochová a Jessica Meirová a ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka), například i čtyřicet živých samiček myší. Ty budou součástí experimentu týkajícího se tělesné kondice při pobytu ve vesmíru.

Kvůli jinému pokusu zaměřenému na sladování posílá pivovarská skupina Anheuser-Busch astronautům zrna ječmene.

Přistání Dragonu, pro nějž jde už o 19. misi, se u orbitálního komplexu plánuje na neděli 8. prosince.

V pondělí má přistát Progress

Co se týká lodi Progress MS-13, její zakotvení u spojovacího uzlu modulu Pirs ruské sekce ISS je podle ruské vesmírné agentury Roskosmos plánováno před polednem v pondělí 9. prosince, tedy den po Dragonu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Start rakety Sojuz-2.1a s lodí Progress MS-13 (pátek 6. prosince).

Video: Reuters

Progress na stanici dopraví 2,5 tuny nákladu. Podle serveru Spaceflight Now jde o 1350 kilogramů suchého nákladu uloženého v izolovaném oddělení lodi (včetně potravin i vánočních laskomin), 650 kg paliva pro pohonný systém ruské části stanice, 420 kg vody a 50 kg kyslíku.

Tato loď ukončí svůj „život“ v atmosféře

Mezi přepravovaným nákladem je také náhrada za poškozený pás zařízení, na němž se kosmonauti běháním udržují v kondici.

Podle agentury DPA je na palubě Progressu i počítač potřebný pro německo-ruský projekt Icarus, zaměřený na sledování migrace a životních podmínek různých druhů zvířat z oběžné dráhy kolem Země.

K orbitální laboratoři by Progress MS-13 měl zůstat připojený do července příštího roku. Loď, kterou posádka postupně naloží odpadem, nakonec při sestupu shoří v horních vrstvách atmosféry.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků