Hlavní obsah
Jupiterův měsíc Europa Foto: Profimedia.cz

Mimozemské chobotnice? Měsíc Jupiteru ukrývá život, tvrdí vědkyně

Britská vesmírná vědkyně Monica Gradyová tvrdí, že může téměř s úplnou jistotou říci, že na měsíci Jupitera s názvem Europa existuje mimozemský život. Podle profesorky Hope University v Liverpoolu má nejspíše podobu organismů podobných chobotnicím. Měly by se prý vyskytovat v mrazivých mořích pod zmrzlým povrchem měsíce.

Jupiterův měsíc Europa Foto: Profimedia.cz
Mimozemské chobotnice? Měsíc Jupiteru ukrývá život, tvrdí vědkyně

„Když přijde na vyhlídky života mimo Zemi, lze považovat takřka za jisté, že se pod ledem na měsíci Europa ukrývá život,” uvedla Gradyová s tím, že by teoreticky mohl existovat i život pod povrchem Marsu. Očekávala by tam však maximálně tak bakterie. Na Jupiterově měsíci Europa by očekávala vyšší formy života, příměr by hledala třeba u pozemských chobotnic.

Kuriózní na tom je trochu to, že domněnka existence stvoření podobných chobotnicím na měsíci Europa není ničím novým. Ve filmu Europa Report natočeném v roce 2013 se šestice astronautů vydala na tento měsíc hledat stopy života a pod povrchem objevila právě stvoření podobná chobotnicím. A přesně s touto tezí nyní Gradyová přichází.

Obří podzemní vodní plocha

Hubbleův vesmírný dalekohled zaznamenal loni v červnu na zmíněném měsíci přítomnost chloridu sodného známého též jako kuchyňská sůl. Je velmi pravděpodobné, že pod jeho zmrzlou krustou se ukrývá obří vodní plocha s velkým obsahem právě chloridu sodného.

Europa je rozměrově o něco málo menší než měsíc Země. Jupiter oběhne jednou za 3,5 dne. Vědci se domnívají, že má železné jádro a kamenný plášť.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků