Hlavní obsah

Mimořádně silný skus dravých dinosaurů umožnily menší oční důlky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Londýn

Tyrannosaurus rex měl obdivuhodně silný skus. Mocnými čelistmi dokázal rozdrtit kosti a vyvinout až několikatunový tlak. Síle stisku tohoto dinosaura a jemu podobných pradávných predátorů pomohla zajímavá evoluční změna lebky, při které měl oční důlek – tzv. očnice – tvar elipsy či byl zploštělý jako klíčová dírka.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Uvádí to studie zveřejněná v odborném časopise Communications Biology.

Lebky s kruhovou očnicí jsou podle počítačových simulací při stisku čelistí více namáhané. Naopak jiné než kruhové tvary u masožravých dinosaurů námahu výrazně sníží a umožní při skusu vyvinout bez narušení lebky mnohem větší tlak.

V chilském ledovci odhalili první kompletní zkamenělinu ichtyosaura: březí samici

Věda a školy

„Lebka a spodní čelist musí mít při krmení na tak silný zkus kapacitu,” uvedl autor studie a paleontolog z univerzity v anglickém Birminghamu Stephan Lautenschlager.

„Toho lze dosáhnout silnější lebkou nebo usměrněním vzniklého napětí tak, aby ho bylo méně – kupříkladu jinými než kruhovými očnicemi,” vysvětlil odborník.

Paleontologové objevili v Patagonii největšího megaraptora. Měl obří drápy

Věda a školy

Lautenschlager prozkoumal tvar očnic u více než 410 vymřelých druhů, z toho 230 dinosaurů a jejich plazích příbuzných jako např. krokodýlů nebo létajících ještěrů pterosaurů. Obzvlášť se zaměřil na skupinu zvanou teropodi, mezi něž patří i všichni masožraví dinosauři.

Býložraví dinosauři neměli jiné než kruhové očnice

Z jeho studie vyplývá, že jakmile má zástupce teropodů lebku delší než zhruba jeden metr, tvar očnice se zploští a stane se elipsou nebo získá zhruba tvar klíčové dírky. Tato evoluční změna nastala globálně a nezávisle u několika skupin teropodů v delším časovém horizontu, stojí dále ve studii.

Záhada obávaného spinosaura rozluštěna: tvor větší než T. rex lovil kořist pod vodou

Věda a školy

Nezvyklý tvar očnice měli mj. zástupci čeledi tyranosauridů, jako je severoamerický Tyrannosaurus rex a asijský tarbosaurus, a příslušníci jiných čeledí včetně jihoamerického giganotosaura a carnotaura, severoamerického allosaura, afrického spinosaura či evropského baryonyxe. Mláďata těchto predátorů měla očnice kulaté a změna tvaru u nich nastala s tím, jak dospívala.

„U velkých masožravců se tak oči samy zmenšily ve srovnání s velikostí lebky. Pokud by tomu tak nebylo, měli bychom T. rexe s očima o průměru 30 cm a hmotnosti do 20 kg,” doplnil Lautenschlager na svém Twitteru.

U menších masožravých teropodů, jako je velociraptor, byly očnice kruhové. Změny v lebce se netýkaly ani několika málo býložravých teropodů – podle studie dokonce žádný z býložravých dinosaurů neměl jiné než kruhové očnice.

Dinosauři se poprvé na Zemi objevili zhruba před 230 miliony let v období triasu, přičemž změna očnice se projevila až po milionech let. Raným příkladem této změny byl severoamerický dilophosaurus, který žil zhruba před 190 miliony let v období jury.

Auroralumina attenboroughii. V Británii našli pozůstatky nejstaršího známého predátora

Věda a školy

Teropodi s modifikovanými očnicemi měli užší oční důlky, čímž se zmenšily oční bulvy, ale zvětšil prostor pro svaly čelisti, jak rovněž zmínil Lautenschlager. Studie nezkoumala, zda tyto evoluční změny měly vliv na ostrost vidění.

Reklama

Související články

Tyranosauři možná žili ve smečkách jako vlci

Masožraví dinosauři z rodu tyranosaurů patrně nebyli osamělí lovci, jak se dlouho předpokládalo, ale spíš poměrně společenští tvorové jako kupříkladu moderní...

Výběr článků

Načítám