Hlavní obsah
Airbus A320. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Airbus A320

Nejúspěšnější model Airbusu přišel ve své době s několika revolučními kroky, jakými byla například digitalizace pilotního systému. Také se mu podařilo dosáhnout výrazně nižší spotřeby. I díky tomu postupem času převálcoval svého největšího konkurenta Boeing 727. Osmnáct těchto strojů létá v barvách Českých aerolinek.

Airbus A320. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Airbus A320

Dopravní letadlo ustrojené pro překonávání středních a krátkých vzdáleností je nejúspěšnějším a jedním z nejpopulárnějších produktů společnosti Airbus. Počátky řady A320 sahají do poloviny osmdesátých let. První model vzlétl v únoru 1987.

Hlavním cílem nízké náklady

Airbus vyslal třistadvacítku do boje s konkurenčním Boeingem 727, který se od šedesátých let těšil značnému světovému úspěchu. Největší zbraní Airbusu se staly nižší výrobní náklady, ekonomičtější provoz a větší pohodlí pro cestující. Díky aerodynamičtějšímu vzhledu a menší hmotnosti zapříčiněné novými technologiemi a odlehčenými materiály dosáhli konstruktéři výrazného snížení spotřeby, což bylo po nárůstu cen ropy v sedmdesátých letech jedním z jejich hlavních cílů.

Novinky v letectví

Airbus A320 je proudový dopravní letoun, který je poháněn dvěma turbodmychadlovými motory (IAE V2500 nebo CFM56-5). Oproti analogovému Boeingu 727 se tento stroj může pochlubit digitálními technologickými novinkami. Jako první se na jeho palubě objevil takzvaný fly-by-wire systém. Kvůli němu byly klasické kniply nahrazeny takzvanými sidesticky umístěnými na bocích kabiny. Ty přenášejí pilotovy pokyny do počítače, který je po vyhodnocení pošle dál systému EFIS, " řídícího mozku" letadla. Tato procedura mimo jiné dokáže zabránit překročení některých letových limitů, a proto zvyšuje bezpečnost stroje.

V základní verzi A320-100 vzniklo pouze 21 strojů. Jejich nástupcem se stala řada A320-200, jež vyniká zejména malými winglety na koncích křídel, které zefektivňují jejich funkci, a většími palivovými nádržemi. Celá rodina A320 zahrnuje ještě typy A318, A319 a A321, které mají menší, respektive větší kapacitu míst.

Výroba

Na výrobě Airbusu se podílí hned několik evropských firem. Finální montáž A320 probíhá ve francouzském Tolouse, zatímco jeho modifikace se kompletují v Hamburku. Později se začalo s montováním také v Číně. Od roku 2009 se na výrobě podílí i Česká republika. Technometra Radotín, dceřiná firma společnosti Aero Vodochody, dodává podsestavy pod hlavní podvozky.

K srpnu 2010 Airbus hlásí 4 392 dodaných modelů. České aerolinky vlastní po osmi strojích typu A319-100 a A320-200 a dva letouny A321-200.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků