Raketa New Shepard s modulem pro posádku, avšak bez astronautů, ve kterém bylo umístěno osm experimentů spolufinancovaných NASA, odstartovala z kosmodromu v Texasu. Modul dosáhl výšky 107 kilometrů a poté se vrátil zpět na Zemi. Mise trvala deset minut a 15 sekund.

„Gratuluji Blue Origin k úspěšnému letu," napsal na svůj oficiální Twitter šéf NASA Jim Bridenstine.

Do vesmíru, ale ne na orbitu

Cestovní modul rakety New Shepard je určen pro šestičlennou posádku a Blue Origin plánuje, že s ním bude podnikat turistické suborbitální lety. To jsou takové lety, při kterých se raketa přiblíží k hranici kosmického prostoru, případně ji překoná, ale nedosáhne oběžné dráhy kolem Země.

ČTĚTE TAKÉ:
Rok 2019 v kosmonautice? Patřit by měl soukromým pilotovaným letům

Za hranici vesmíru se všeobecně považuje výška 100 kilometrů nad povrchem Země. Komerční lety s pasažéry plánuje společnost zahájit v letošním roce.

Suborbitální turistické výlety do kosmu chce podnikat i konkurence, například společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona.

Ta již loni uskutečnila další zdárný testovací let se svým raketoplánem SpaceShipTwo, pojmenovaným VSS Unity. Stroj vystoupal do výšky 82,7 kilometru – tedy ne do takové výšky jako raketa od firmy Blue Origin – a dosáhl tak vesmíru. Z pohledu americké armády totiž vesmír začíná 80,4 km vysoko, byť obecně uznávanou hranicí je oněch 100 kilometrů. [celá zpráva]