Na zveřejněné fotografii je Praha, jak ji zachytil astronaut Andrew Feustel z paluby ISS letící ve výšce přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem. Stanice se v daném okamžiku pohybovala rychlostí osm kilometrů za sekundu ve směru od západu na východ.

Dlouhodobé spojení astronauta s Českem

Vzdělávací aktivita Do kosmu s Krtkem 2018 navazuje na dřívější projekt, který vznikl při příležitosti Feustelova letu v raketoplánu Endeavour v roce 2011, kdy vzal poprvé na palubu Krtka z pohádek Zdeňka Milera. [celá zpráva]

Ve spojení s ČR je astronaut díky své manželce Indiře, která má české kořeny – otec je z Indie, matka se ale narodila ve Znojmě. Proto letos s sebou vzal do kosmu i další předmět spjatý s tuzemskem, a to obrázky z Terezína. [celá zpráva]

Astronaut Andrew Feustel s americkým velvyslancem Normanem Eisenem a postavičkou Krtečka, která jej doprovázela při letu do vesmíru

Snímek z roku 2011. Astronaut Andrew Feustel s tehdejším americkým velvyslancem Normanem Eisenem a postavičkou Krtečka, která jej doprovázela při letu do vesmíru. Vpravo Indira Feustelová.

FOTO: Petr Horník, Právo

Současný Krteček astronaut je originální figurka, speciálně pro let do vesmíru vyrobená v družstvu umělecké výroby Moravská ústředna Brno. Je vysoký 10 centimetrů a kvůli možnosti lepší vizuální komunikace je upraven jako prstový maňásek.

V kabině kosmické lodi Sojuz MS-08, která jej na ISS vynesla, sloužil po startu jako „indikátor stavu beztíže“.

Otázky pro Feustela

Nyní organizátoři programu s Krtkem, tedy Akademie věd ČR, její Astronomický ústav a rovněž Česká kosmická kancelář, vyhlašují novou akci určenou mladým zájemcům o vesmír.

Pokud chtějí znát odpověď na to, jak žije velitel Feustel na ISS, mohou se zeptat přímo jeho. Bude připraven odpovědět z paluby, sám poté vybere nejzajímavější otázku.

Otázky mohou tazatelé posílat do neděle 17. června prostřednictvím e-mailu info@krtek2018.cz nebo zde. Stručné dotazy lze psát česky nebo anglicky.