Hlavní obsah

Astronaut Feustel opět bere do vesmíru předmět spjatý s Českem

20. 3. 2018, 19:50 – Washington

Americký astronaut Andrew Feustel, který ve středu 21. března v doprovodu krajana Richarda Arnolda a Olega Artěmjeva z Ruska odletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), s sebou do kosmu znovu vezme předmět spojený s Českem. Při prvních dvou letech měl sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a figurku Krtečka, nyní to budou kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za 2. světové války v Terezíně.

Foto: Profimedia.cz

Zleva americký astronaut Andrew Feustel, ruský kosmonaut Oleg Artěmjev a Richard Arnold z USA během únorového tréninku na březnovou misi

Článek

Středeční start ruské rakety Sojuz-FG z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu, která k ISS vynese kosmickou loď Sojuz MS-08, bude možné sledovat živě na internetu. Například internetová televize amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) začne s vysíláním v 19:45 SEČ, tedy hodinu před plánovaným startem.

Foto: Profimedia.cz

Vesmírná loď Sojuz MS-08 na cestě ke kosmodromu Bajkonur

Dvaapadesátiletý Feustel je s ČR svázán přes svou manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie. O tom, že Indira se ke svým českým kořenům hlásí, svědčí nejen její znalost češtiny či fotografie Prahy na jejím Twitteru, ale především fakt, že její manžel do vesmíru vždy letí s nějakým předmětem připomínajícím Česko.

Novinky jeho předchozí výpravy popisovaly, stejně tak avizovaly tuto březnovou. [celá zpráva]

Kdyby každý člověk mohl vidět Zemi z vesmíru, změnilo by nás to.
Andrew Feustel, astronaut

Feustel chce nynějším výběrem obrázků z časopisu Vedem uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který zahynul v roce 2003 při misi raketoplánu Columbia. Letos v lednu jsme si připomínali výročí 15 let od této tragédie. [celá zpráva]

Astronaut konkrétně zvolil kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu musel žít dva roky, než jej nacisté v září 1944 zavraždili v koncentračním táboře Osvětim. Kopii obrázku Měsíční krajina, která ve středu odletí s Feustelem, vzal s sebou při tragickém letu již Ramon.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Měsíční krajina, kresba Petra Ginze z terezínského ghetta

„V té kresbě vidím záměry Petra Ginze – sen utéct a také sen vzít s sebou i ostatní. Kdyby každý člověk mohl vidět Zemi z vesmíru, změnilo by nás to," prohlásil Feustel.

Američtí astronauté s českými předky

Feustel není jediným americkým astronautem, který se hlásí k českému původu. Polovičním Čechem je po matce i Jim Lovell, který v neděli oslaví devadesátiny, člen posádky Apolla 13 a jediný člověk, který dvakrát letěl k Měsíci, aniž by na něm přistál. České předky má také John Blaha (75), jehož dědeček byl z Herálce u Humpolce. Blaha mimo jiné pracoval na orbitální stanici Mir.

Do USA přišli počátkem 20. století z Čech a Slovenska také předci astronauta Eugena Andrewa Cernana, který zemřel loni v lednu ve věku 82 let. Cernan byl v prosinci 1972 posledním člověkem, který zanechal své stopy na povrchu Měsíce. Tehdy měl u sebe i československou vlajku.

Reklama

Související články

Výběr článků