Hlavní obsah

Raketoplán Endeavour v pondělí v 8:56 místního času (14:56 SELČ) odstartoval ke svému poslednímu letu na oběžnou dráhu. Původně měl vzlétnout 29. dubna, ale technické problémy tomu zabránily. Očekávalo se, že start k rozlučkovému letu bude sledovat půl miliónu lidí.

Raketoplán Endeavour odstartoval k poslednímu letu

Když se podařilo vyřešit problémy s jedním z ohřívačů, který zajišťuje, že palivo určené k manévrování na oběžné dráze ,nezamrzne, byly nádrže naplněny palivem a čekalo se jen, zda počasí start umožní. Podle meteorologů byla 70procentní pravděpodobnost, že se start uskuteční.

Misi bude nakonec velet Mark Kelly, jak bylo původně plánováno, i když to v jednu chvíli vypadlo, že bude muset být nahrazen. Jeho žena, poslankyně ve Sněmovně reprezentantů Gabreille Giffordsová, byla na mítinku v Arizoně postřelena atentátníkem, který ji zasáhl do hlavy. [celá zpráva]

Momentálně se rehabilituje v Houstonu, ale mohla přijet do Kennedyho kosmického střediska. Giffordsová byla na Mysu Canaveral i 29. dubna, kdy měl raketoplán původně vzlétnout. [celá zpráva]

Velitel mise Mark Kelly

Foto: NASA, Reuters

Start ale byl z technických důvodů odložen. [celá zpráva]

„Systémy vypadají dobře, počasí vypadá dobře a my jsme v dobré kondici,“ řekl manager startovací operace před vzletem Mike Moses.

Raketoplán by se měl na zemi vrátit 1. června. Ve stejný den by měl být převezen na startovací rampu raketoplán Atlantis, který by měl vzlétnout k vůbec poslednímu letu raketoplánů. Jejich provoz má být letos ukončen, aniž by je cokoli nahradilo.

Endeavour, který byl zařazen do služby v roce 1992, kdy nahradil havarovaný Challenger, je podle ředitele programu raketoplánu Michaela D. Leinbacha ve velmi dobrém stavu. „Vypadá dosud stále dobře. Má za sebou dlouhý život, ale to nic neznamená.“

K orbitální stanici ISS by měl raketoplán dorazit ve středu. Dopraví tam magnetický spektrometr, štít proti mikrometeoritům či zásobu náhradních dílů. Na palubě Endeavouru je i postava Krtečka z legendárního českého dětského animovaného seriálu. [celá zpráva]

Krtek bude doprovázet amerického astronauta Andrewa Feustela na misi STS 134.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Vzal ji s sebou astronaut Andrew Feustel, který má české příbuzné. Při jednom ze svých předchozích letů do vesmíru s sebou Feustel měl na oběžné dráze i výtisk Písní kosmických od Jana Nerudy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků