Hlavní obsah
Čestmír Vančura, Markéta Pášmová a Jarmila Záhorová s Františkem Červenkou z Kovárny Viva, která je generálním partnerem ZFF Foto: Zlín Film Festival

Zlínský festival po šedesáté. Návštěvníky čeká filmová přehlídka, velkolepá oslava a řada překvapení

2020: Návrat do budoucnosti, téma jubilejního 60. Zlín Film Festivalu, inspirovalo i autory letošního vizuálu. Jeho základem je opět opice, i když ve zcela nové podobě. Spojením digitálně upravených kreseb hlavy opice a hlavy robota totiž vznikl nový grafický prvek - Robo-opice.

Čestmír Vančura, Markéta Pášmová a Jarmila Záhorová s Františkem Červenkou z Kovárny Viva, která je generálním partnerem ZFF Foto: Zlín Film Festival
Zlínský festival po šedesáté. Návštěvníky čeká filmová přehlídka, velkolepá oslava a řada překvapení

Šedesátý ročník nejstarší a největší filmové přehlídky svého druhu na světě (koná se od 29. května do 6. června) se ponese v duchu tématu 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI. „Návrat představuje úctyhodnou historii festivalu a „budoucnost“ je příslibem naplňování vize jeho moderní podoby rozvíjené prostřednictvím vědy, techniky a vzdělávání,“ uvádí prezident ZFF Čestmír Vančura.

Autory vizuálu jsou opět výtvarník Petr Nikl a designér Zdeněk Macháček. Jeho základem se stalo spojením kreseb opice a robota a vznikl tak nový celek - graficky pevná digi-ikona ROBO-OPICE.

Mimo již tradiční SOUTĚŽE a sekci nazvanou FESTIVAL CLASSICS se dramaturgie 60. ročníku zaměří na snímky ve speciální ročníkové edici s názvem 2020: NÁVRAT DO BUDOUCNOSTI.

„Tato sekce si klade za cíl rozšíření obzorů malých a mladých návštěvníků v oblasti vědy a techniky. Filmy v ní budou rozděleny do tří skupin: dokumentární filmy o vědě a technice, hrané sci-fi filmy pro děti a mládež a sekce věnovaná filmovým trikům,“ informovala umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Série dokumentárních filmů prozradí více o pojmech jako je vesmír, umělá inteligence, virtuální realita, počítačové hry či informační technologie. „Vedle filmů doplní tuto minisekci i odborné přednášky pro školy i pro veřejnost a pokusí se zodpovědět otázku, v čem nám naše životy technologie a technika ulehčují a naopak jaká nebezpečí nám od nich hrozí,“ upřesnila Pášmová.

Minisekce vědeckofantastických hraných filmů pak má poskytnout mladému divákovi zábavu, dobrodružství, ale i ponaučení. Nejčastější téma setkání s mimozemskou civilizací doplní příběhy o robotech, objevování nových světů či alternativní budoucnosti.

V roce 2020 by se dožil 100 let jeden z nejvýznamnějších průkopníků trikových filmů Ray Harryhausen, jenž stvořil jedinečné loutky z filmů Souboj Titánů, Jáson a Argonauti či Sedmá Sindibádova cesta. Současník Karla Zemana, od jehož narození letos uplyne 110 let, se stal inspirací pro režiséry Stevena Spielberga, Petera Jacksona, George Lucase, Tima Burtona a mnoho dalších.

„Sekcí Kouzlo filmových triků bychom rádi vzdali hold nejen jemu, ale i dalším tvůrcům speciálních efektů, kteří za pomoci nejnovějších technologií přináší divákům neuvěřitelné filmové zážitky,“ řekla Pášmová. Tuto minisekci tvoří filmy, které se staly revolučními po stránce speciálních a vizuálních efektů. Projekce filmů jako např. Metropolis, 2001: Vesmírná odysea, Jurský park, Matrix či Gravitace budou doplněny o odborný úvod Kamila Fily a Borise Masníka.

Neméně důležitým tématem festivalu je samotná oslava 60. ročníku. Chystá se veřejný opening na Gahurově prospektu k zahájení festivalu a pro nejmenší zase velká dětská party. Nebude chybět ani výstava velkoformátových davových fotografií z minulých ročníků festivalu, moderní virtuální galerie mapující jeho historii, speciální festivalový stroj času a další aktivity. Historii festivalu připomene i připravovaný dokument ČT režiséra a zlínského rodáka Tomáše Luňáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků