Hlavní obsah
Foto: Promo The Plastic People Of the Universe

Valašský špalíček je tady. The Plastic People of The Universe zahrají s filharmonií

Exkluzivní symfonický projekt Co znamená vésti koně uvedou The Plastic People of The Universe v čele s Josefem Janíčkem a Vratislavem Brabencem ve spojení s Filharmonií Brno po dvou a půl letech opět naživo, a to v programu folk-blues-beat festivalu Valašský špalíček, který startuje 21. června.

Foto: Promo The Plastic People Of the Universe
Valašský špalíček je tady. The Plastic People of The Universe zahrají s filharmonií

Festival Valašský špalíček klepe na dveře a ve svém programu ukrývá také jedinečné spojení rockové kapely se symfonickým tělesem. Po čtvrtečním rockovém koncertě, kterým The Plastic People of The Universe připomenou 50. výročí od založení kapely se v pátek 22. června mohou návštěvníci těšit na jejich unikátní spojení s Filharmonií Brno v programu Co znamená vésti koně. Tímto koncertem zároveň oslaví 75. narozeniny plastikovské ikony, saxofonisty a textaře Vratislava Brabence.

Orchestrální podoba Co znamená vésti koně, třetí a poslední dokončené práce skladatelsko-textařského tandemu Milan Hlavsa – Vratislav Brabenec, měla premiéru v Brně v roce 2014 a poté byla odehrána ještě dvakrát, naposledy v listopadu 2015 při příležitosti oslav státního svátku. V době svého vzniku byla koncertně odehrána pouze jednou a to na jaře roku 1981, zřejmě je vrcholem spolupráce již zmíněného dua

Hudební režisér projektu a autor symfonických aranžmá, Michal Nejtek říká: „Jde o nejodvážnější exkurs do oblastí rockem málo probádaných. Jako by kapela v nejtěžším období své existence, kdy už v podstatě nebylo možné veřejně ani soukromě hrát, reagovala na situaci vnitřním exilem a útěkem od rockového ducha i rockové matérie: nedovolíte-li nám hrát písničky, uděláme oratorium.“ Vznik původního projektu Co znamená vésti koně, dodnes provázejí legendární historky. Nové písně zkoušeli Plastici od září 1980, koncem roku začali chystat koncert.

Kapela The Plastic People of The Universe vystoupí ve složení Josef Janíček, Vratislav Brabenec, Jaroslav Kvašnička, Johnny Judl jr. a David Babka. Hosty budou Jitka Charvátová, jež se ujme zpěvu a Michal Nejtek tereminu, recitace a zpěvu. Filharmonii Brno povede jako host dirigent Marek Prášil. Koncert zahájí v pátek 22. června program na Cabot Stage na II. nádvoří v půl páté odpoledne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků