Hlavní obsah
O čtvrté adventní neděli zapálíme všechny svíce na adventním věnci. Foto: Profimedia.cz

Vánoční zvyky, které navodí atmosféru

Vánoční svátky byly v minulosti úzce spjaty s řadou kouzel a zvyků, které měly lidem ukázat, co je v nadcházejícím roce čeká. Dodnes se některé uchovaly. Už asi málokdo drží na Štědrý večer půst v naději, že uvidí zlaté prasátko, ale rozkrojit jablko a hledat hvězdičku žádnou práci nedá a i proto možná tento zvyk přetrval v mnohých rodinách.

O čtvrté adventní neděli zapálíme všechny svíce na adventním věnci. Foto: Profimedia.cz
Vánoční zvyky, které navodí atmosféru

Nakonec každá rodina má nějakou svou zvyklost, kterou na Štědrý den a během svátků vůbec každoročně opakuje.

Co ale k Štědrému večeru neodmyslitelně patří, je ozdobený stromeček, pod ním dárky a slavnostní večeře s kaprem a bramborovým salátem.

Foto: Profimedia.cz

Původní tradice, kdy se krájela jablka, lilo olovo, házelo pantoflem či pouštěly lodičky z ořechových skořápek, už sice moc časté nejsou, ale své kouzlo určitě mají.

Šupiny

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dávají šupiny z kapra, které mají přinést po celý rok dostatek peněz.

Foto: Profimedia.cz

Krájení jablka

Po večeři se nožem přepůlí jablko. Musí se řezat kolmo ke stopce. Pokud má rozříznutý jadřinec tvar hvězdy, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Tvar kříže podle našich předků znamenal nemoc či smrt.

Foto: Profimedia.cz

Lodičky ze skořápek

Do lavoru s vodou se dají rozpůlené skořápky od vlašských ořechů s malými zapálenými svíčkami. Ořechové lodičky se nechají plout po vodě. Ten, jehož lodička vydrží nejdéle svítit a nepotopí se, má před sebou dlouhý a šťastný život. Když se lodička vydá doprostřed nádoby, vypraví se její výrobce do světa. Pokud se skořápka drží u kraje nádoby, bude se naopak celý rok držet doma.

Foto: Profimedia.cz

Lití olova

Nejlépe v ocelové nádobce se rozžhaví kousek olova. Do připravené nádoby s vodou se pak tekoucí olovo velmi opatrně celé nalije. Ve vodě vznikne z olova obrazec. Pak už záleží jen na fantazii, co může tvar představovat.

Foto: Profimedia.cz

Házení střevíce

Svobodné dívky hodí střevícem přes hlavu. Pokud se bota obrátí špičkou ke dveřím, čeká je svatba a odchod z domova. Pata ke dveřím naopak znamená, že zůstanou doma.

Foto: Profimedia.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků