Hlavní obsah
Linux - mnoho tváří jediného operačního systému, to jsou linuxové distribuce. Mezi nejznámější patří Ubuntu, SuSe, Mandriva, Debian nebo RedHat. Foto: mas, Novinky

Linux

Linux je nejpopulárnější typ otevřeného operačního systému pro osobní počítače, volně dostupný veřejnosti k užívání, sdílení i k upravování. Systém Linux je zpravidla nabízen pro osobní i komerční použití zcela zdarma - jeho pořízení stojí pouze čas strávený stahováním z internetu. Tuto výhodu využila i společnost Google, která na bázi Linuxu vyvinula svůj operační systém Android.

Linux - mnoho tváří jediného operačního systému, to jsou linuxové distribuce. Mezi nejznámější patří Ubuntu, SuSe, Mandriva, Debian nebo RedHat. Foto: mas, Novinky
Linux

Historie Linuxu sahá až do roku 1983, kdy Richard Stallman založil projekt svobodného operačního systému GNU. Ten je v současnosti základní částí většiny linuxových systémů. Jméno Linux dostal operační systém až v roce 1991, kdy finský programátor Linus Benedict Torvalds začal pracovat na zcela novém jádře.

Tux - maskot operačního systému Linux

Foto: Archiv, Novinky

Linux je možné vyzkoušet bez instalace

Narozdíl od Microsoftu nabízí komunita okolo Linuxu navíc jednoduchý způsob, jak si operační systém zdarma vyzkoušet. Je k tomu potřeba buď CD/DVD nosič nebo flash disk s takzvanou s Live distribucí Linuxu, kterou narozdíl od konkurenčních operačních systémů není nutné instalovat na pevný disk počítače. Více v článku “Jak jednoduše vyzkoušet Linux bez instalace“.

Kdo říkal že Linux je nudný? Pro milovníky grafických pozlátek nabízí mnohem více než Windows. Na obrázku 3D plocha Compiz Fusion.

Foto: mas, Novinky

I přes své nesporné výhody se operační systém Linux v Česku masového rozšíření nedočkal. Podíl zařízení využívající Linux se dlouhodobě podle měření pohybuje v řádech jednotek procent. Kolem 80 procent tuzemského trhu přitom ovládají různé verze operačního systému Windows od Microsoftu.

Obdobný podíl uživatelů (2,14%) mají nejrůznější verze Linuxu také v celosvětovém měřítku. Do statistiky se však nepočítá upravená verze Linuxu, která běží na velké části mobilních telefonů. Na linuxovém jádře je totiž založen populární operační systém Android, na který připadá přes 70 procent mobilního trhu.

Rozšíření Linuxu na telefony

O využití Linuxu pro mobilní telefony uvažovaly technologické firmy už od počátku éry tzv. smartphonů, kterou v roce 2007 odstartoval Apple se svým iPhonem.

Nokia N900

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Telefónica, Vodafone, Orange a další tři světoví mobilní operátoři začaly v roce 2009 prodávat telefony používající software LiMo vytvořený na základě otevřeného operačního systému Linux. Na popularitu operačního systému Linux krátce vsadila v roce 2009 také společnost Nokia, která představila ve své době vrcholný komunikátor s označením N900.

Žádný z nich však nedosáhl takové popularity jako operační systém Android, který vytvořila společnost Google a zprostředkovává jej mobilním výrobcům. Samotný kód Androidu je přitom dostupný veřejnosti a umožňuje tak vývojářům s ním volně pracovat. Díky linuxovému jádru je otevřenost systému jednou z hlavních konkurenčních výhod Androidu. Jedná se ale i o nevýhodou v podobě jednoduššího napadení systému hackery.

Kromě mobilů lze Android najít i v tabletech, chytrých televizí či herních konzolí. V součtu všech zařízení si k roku 2019 Android nárokuje přibližně 39,35 procent trhu a překonal tak i dominantního hráče na poli počítačů Windows, kterému patří 37,45 procent trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků