Hlavní obsah
Helena Válková ve volebním štábu ANO Foto: Petr Hloušek, Právo

Helena Válková

Právnička a rektorka Vysoké školy podnikání a práva Helena Válková byla od ledna 2014 do března 2015 ministryní spravedlnosti. Od roku 2013 je poslankyní za hnutí ANO Andreje Babiše. Je specialistkou na trestní právo a kriminologii.

Helena Válková ve volebním štábu ANO Foto: Petr Hloušek, Právo
Helena Válková

Narodila se 7. ledna 1951 v Chlumci nad Cidlinou. Úspěšně absolvovala trestní právo na Univerzitě Karlově v Praze. V tomto oboru získala titul kandidátky věd.

V rozmezí let 1975 až 1988 zastávala funkci vědecké pracovnice Výzkumného ústavu kriminologického. Poté až do roku 1993 pracovala v Ústavu státu a práva ČSAV.

Před rokem 1989 byla řadovou členkou KSČ, na začátku 90. let se angažovala v Občanském fóru.

Kandidatura věd
V komunistickém Československu a pak také dočasně v České republice označovala vědeckou hodnost nižšího stupně (zkratka CSc.). Titul mohly udělovat vysoké školy i akademie věd. V roce 1998 bylo udělování tohoto titulu ukončeno.

Od roku 1991 vyučovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Díky ní tam o tři roky později vzniklo občanské Sdružení pro rozvoj sociální práce v trestní justici. Jednalo se o prvopočátky Probační a mediační služby ČR. Helena Válková zároveň stála u vybudování nové katedry sociální práce na téže fakultě.

Kritika na plzeňských právech

Od roku 1993 také přednášela na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Tam spoluzakládala katedru trestního práva, kterou vedla.

Helena Válková se aktivně zapojila do kauzy tzv. rychlostudentů na plzeňských právech. Po kritice podezřelých okolností, za kterých někteří studenti fakultu dokončili, byla v roce 2009 přechodně odvolána z funkce vedoucí katedry trestního práva. S několika dalšími kolegy nakonec ze školy v roce 2011 odešla.

V roce 2006 získala profesorský titul z trestního práva. Ke slavnostnímu ceremoniálu došlo na slovenské Trnavské univerzitě.

Podílela se na založení české pobočky právnického nakladatelství C. H. Beck, která fungovala pod jejími křídly od roku 1993 do roku 2011. Tehdy opustila místo ředitelky společnosti. V nakladatelství ale zůstala jako externí poradkyně a předsedkyně redakční rady časopisu Právní rozhledy.

Je spoluzakladatelkou České kriminologické společnosti, kde vykonává funkci místopředsedkyně.

Helena Válková s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem

Foto: Jan Handrejch, Právo

V předčasných volbách do Poslanecké sněmovny z října 2013 úspěšně kandidovala jako nestraník za hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše.

V lednu následujícího roku byla jmenována ministryní spravedlnosti.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 29. ledna 2014 Helenu Válkovou ministryní spravedlnosti.

Foto: Milan Malíček, Právo

Vlnu nevole vyvolal v březnu 2014 její komentář k poválečné situaci v bývalém Československu. Válková v rozhovoru pro server Echo24 potvrdila, že je částečně německého původu.

Na otázku, co si myslí o odsunu německého obyvatelstva, odpověděla: „To nejhorší. Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v protektorátu zas tolik nedělo.“

Kritika na její adresu zněla hlavně z řad parlamentní opozice. Za svůj výrok se omluvila.

V únoru 2015 oznámila, že k 1. březnu 2015 rezignuje na post ministryně spravedlnosti ČR. Jejím nástupcem se stal Robert Pelikán.

O rok později kandidovala na Praze 11 za hnutí ANO do Senátu, ve druhém kole však prohrála nad společným kandidátem zelených, pirátů, lidovců a Hnutí pro Prahu 11 Ladislavem Kosem.

Od dubna 2017 je rektorkou Vysoké školy podnikání a práva. Ve stejném roce také ve volbách obhájila svůj poslanecký mandát, kdy ji voliči vykroužkovali ze sedmého místa na třetí.

V květnu 2019 ji na návrh premiéra Andreje Babiše jmenovala Vláda ČR novou zmocněnkyní vlády pro lidská práva. Válková se rozhodla souběžně zůstat i poslankyní. V nové funkci se chce soustředit především na ohrožené děti, seniory a sociálně či zdravotně znevýhodněné lidi.

Helena Válková je vdaná za spisovatele Václava Budinského. Mají jednoho syna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků