Hlavní obsah
Freddie Mercury zemřel v roce 1991. Foto: ČTK

Freddie Mercury

Freddie Mercury je znám jako frontman legendárních Queen i úspěšný sólový zpěvák, milovník japonského umění a první velká hvězda, která podlehla AIDS. Dodnes nesmírně populární člověk, který změnil svět hudby, videoklipů i módy.

Freddie Mercury zemřel v roce 1991. Foto: ČTK
Freddie Mercury

Freddie Mercury (vl. jménem Farúk Bulsara) se narodil v roce 1946 na ostrově Zanzibar. Jeho rodiče si mohli dovolit poslat syna na vzdělání do Londýna a tím nechtěně odstartovali jeden z největších příběhů v dějinách populární hudby. Farúk se začal zajímat o rock a přejmenoval se na Freddie Mercuryho. Byl členem několika studentských kapel a nakonec zakotvil u Queen.

Freddie Mercury

Foto: Profimedia.cz

Se svým smyslem pro teatrální show dodal skupině nečekaný rozměr. Rozjel styl saténových oblečků a jiné extravagance. Dá se říci, že prosadil do popu gay módu a dodnes ho napodobují nejen homosexuálové v celém světě.

Již první eponymní deska Queen (1973) byla velice zajímavá, nešlo o typický rock sedmdesátých let, ale o pompézní muzikálově-rockové skladby s typickými vysoko posazenými vokály. Podobně zněla i deska Queen 2 (1974).

Freddie Mercury na koncertu Queen

Foto: Profimedia.cz

Revoluční bylo album A Night at Opera (1975). Monumentální dlouhé písně s pozvolnou gradací a řadou bláznivých přechodů jako The Prophet´s Song a Bohemian Rhapsody se staly nesmrtelnými a Mercury se stal megahvězdou. Album svou promyšlenou koncepcí a bohatostí různých nálad připomíná např. beatlesovské Abbey Road. V každém případě je to jedna z nejdůležitějších desek v dějinách rocku.

Freddie Mercury živě na londýnském stadionu Wembley

Foto: Profimedia.cz

Freddie bez Queen, Queen bez Freddieho

Období pompézního rocku uzavírá poněkud nedoceněné album Jazz (1978) a v 80. letech Mercury trochu změnil styl. Čím dál více směřoval k popu a funky. Queen vydali vynikající alba Kind of Magic (1986) či Miracle (1989), i trochu zvláštní Hot Space (1982). Mercury nemohl zapřít svůj sklon k muzikálu a disku a začal se věnovat svým sólovým projektům - známé jsou např. singly Living on My Own či Mr. Bad Guy. Absolutní špičku pak představuje jeho duet Barcelona s operní divou Monserrat Caballé.

Mercury zemřel na AIDS v roce 1991. Skupina Queen přestala existovat. Po mnoha letech se ale překvapivě dva členové Queen (May a Taylor) spojili s Paulem Rodgersem a odehráli několik koncertů, které vzbuzovaly smíšené pocity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků