Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

CNG

Zkratka CNG označuje stlačený zemní plyn, který je používaný jako palivo pro motorová vozidla. Lze ho použít ve formě stlačeného plynu - CNG, nebo ve zkapalněné formě - LNG (při teplotě – 162°C). V současné době převažuje ve světě využití zemního plynu ve stlačené formě (CNG).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
CNG

Zkratka CNG pochází z anglického Compressed Natural Gas, což v překladu znamená stlačený zemní plyn. Stlačený zemní plyn je čistější alternativou benzínu či nafty. Přesto, že jedná o fosilní palivo, zemní plyn je považován za ekologické palivo. CNG je směs uhlovodíků s hlavní složkou metanem (96 – 98% objemu). Získává se z přírodních zdrojů či při těžbě ropy. Zásoby zemního plynu představují v porovnání s ropou asi dvojnásobek. Zemní plyn se dle kvality dělí do dvou kategorií: High (87-99 % metanu) a Low (80-87 % metanu). Čím větší poměr metanu, tím vyšší energetická účinnost spalování.

Přestavba naftového motoru na CNG sníží emise na Euro 5. Plyn je stlačen na tlak 20 – 30 MPa. Často bývá CNG nesprávně zaměňován za LPG.

Hlavní výhodou CNG jsou jeho dvojnásobné zásoby proti ropě. CNG díky vyšší zápalné teplotě zabraňuje vznícení, díky nižší hmotnosti než vzduch se při nehodě rozptýlí. To všechno přispívá k bezpečnému používání CNG jako alternativního paliva. Zemní plyn má velký potenciál pro využití jako motorové palivo. Je levný, má vysoké oktanové číslo, jedná se o čisté (ekologické) palivo.

Nevýhodou CNG je zmenšení zavazadlového prostoru kvůli umístění nádrže na CNG. Druhou hlavní nevýhodou je malá síť veřejných čerpacích stanic. Proto se v ČR stlačený zemní plyn používá především pro pohon autobusů MHD. V poslední době se však CNG začíná prosazovat i u osobních automobilů.

Podle způsobu provedení plnícího procesu plnící stanice dělíme na:

• stanice pro rychlé plnění - doba plnění plynu je srovnatelná s čerpáním kapalných paliv (3 - 5 minut).

• stanice pro pomalé plnění - plnění aut zemním plynem se provádí přímo pomocí kompresoru, plnění trvá zpravidla několik hodin.

Jaká je spotřeba automobilu na zemní plyn?

Spotřeba automobilů na zemní plyn se udává v kg na 100 ujetých kilometrů, jelikož je CNG plyn. Jako u klasických paliv se i u zemního plynu spotřeba pohybuje v závislosti na mnoha faktorech. Jako příklad lze uvést Volkswagen Passat 1.4 EcoFuel, který se v roce 2009 chlubil titulem nejzelenější automobil na zemní plyn. Jeho průměrná spotřeba činila 4,9 kg CNG na 100 ujetých kilometrů.

CNG jako ekologické palivo

Zemní plyn v porovnání s naftou či benzínem snižuje hladinu škodlivin CO2 a NOx o 25% a hladinu CO až o 50%.

Mapa CNG stanic zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků