Hlavní obsah
Štefan Švec (1978) je publicista a kritik; sloupky pro Salon píše již deset let. Foto: Milan Malíček, Právo

Sloupek Štefana Švece: Poslední pitva vzplála

Normální politický názor – pokud právě nežijete v pekle a nebojujete za základní svobody – poznáte podle toho, že k němu nejde napsat píseň.

Štefan Švec (1978) je publicista a kritik; sloupky pro Salon píše již deset let. Foto: Milan Malíček, Právo
Sloupek Štefana Švece: Poslední pitva vzplála

Zkuste říct písní, že školství potřebuje kromě smysluplného dofinancování taky vizi a aspoň inspiraci Finskem. Nebo že podpora částečných úvazků pomůže udržet v ekonomice a odborné kondici lidi, kteří z ní kvůli dětem vypadávají na mnohem déle než na dobu rodičovské. Buď to zazpíváte takhle a nedoposlouchá vás ani masochista, nebo to nějak zjednodušíte a stvoříte paskvil.

Normální politický názor poznáte podle toho, že k němu nejde napsat píseň. Bohužel to pořád někdo zkouší. Třeba rapper jménem Galen, člověk s dvěma stovkami odběratelů na YouTube, se rozhodl podpořit Milion chvilek pro demokracii songem Pýcha předchází pád.

Nevím, kdo přemluvil Báru Basikovou, aby v tom zpívala. Nemám tušení, kdo do klipu nahnal herce s antibabišovskými cedulemi (herci jsou vůbec zárukou politického úspěchu, to je poslední roky ložené). Galenovi se každopádně povedlo stvořit věc, která i mezi youtubovým publikem nasbírala třikrát víc dislajků než lajků. Při textových perlách typu Už žádný kompromisy, natož abolici, říkám ne právní demolici! / Chcem, aby Zeman odstoupil a Babiš podal demisi není divu. A to je ta lepší část songu.

Z listopadového protestu Milionu chvilek pro demokracii na pražské Letné

Foto: Petr Horník, Právo

Během poslechu Galenova opusu si pamětníci připomenou úspěšný hit Kníže má k lidu blíže, kterým český PEN klub přispěl k porážce Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě, případně šlágr Dobrý den, prapore z hvězd a pruhů, jímž Vlasta Parkanová s Janem Vyčítalem definitivně pohřbili možnost, že by u nás stál americký radar. Galenovi se naštěstí demonstraci na Letné pohřbít nepovedlo. Z jeho písně se prostě stal jen další příklad toho, jak nedělat politickou hudbu.

Co si ale počít s tím, že někdo politickou hudbu dělat umí? Mešita od Ortelu je pro spoustu lidí návyková a i takový Statis Prusalis svým hitem Komunisté navlhčil nejednu vrásku. Inu, normální politický názor poznáte podle toho, že k němu nejde napsat píseň. Takže názor, který úspěšnou píseň má, nebude zas tak normální. Kdo přesvědčuje lidi písní, bude nejspíš slabší v přesvědčování rozumem a potřebuje útočit na jiná čidla. Takže když nás nějaký song začne politicky brát, dejme si na něj pozor. Aby nám nevzplála nějaká zbytečná poslední bitva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků