Hlavní obsah
 

O Oscary se utká Joker, Irčan i Dcera od studentky FAMU. Marhoul ne

Americká filmová akademie zveřejnila nominace snímků, které se v únoru utkají o sošku Oscara. Mezi soutěžními filmy se do poslední pětice dostal i krátkometrážní animovaný film režisérky Darji Kaščejevové, která studuje na pražské FAMU. Drama Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula naopak mezi posledních pět snímků nepostoupilo. Nejvíce nominací (11) má americký film Joker.

 
O Oscary se utká Joker, Irčan i Dcera od studentky FAMU. Marhoul ne

Na nejlepší film roku kandidují Le Mans 66, Irčan, Králíček Jojo, Joker, Malé ženy, Manželská historie, 1917, Tenkrát v Hollywoodu a Parazit.

Za režii jsou letos nominováni Martin Scorsese (Irčan), Todd Phillips (Joker), Sam Mendes (1917), Quentin Tarantino (Tenkrát v Hollywoodu) a Bong Joon Ho (Parazit).

Hlavní role

Na mužský herecký výkon v hlavní roli kandidují Antonio Banderas (Bolest a sláva), Leonardo DiCaprio (Tenkrát v Hollywoodu), Adam Driver (Manželská historie), Joaquin Phoenix (Joker) a Jonathan Pryce (Dva papežové), z hereček Cynthia Erivová (Harriet), Scarlett Johanssonová (Manželská historie), Saoirse Ronanová (Little Women), Charlize Theronová (Bombshell) a Renée Zellwegerová (Judy).

Vedlejší role

Za ženský herecký výkon ve vedlejší roli byly nominovány Kathy Batesová (Richard Jewell), Laura Dernová (Marriage story), Scarlett Johanssonová (Králíček Jojo), Florence Pughová (Little Women) a Margot Robbieová (Bombshell), v mužské kategorii to byli Tom Hanks (A Beautiful Day in the Neighborhood), Anthony Hopkins (Dva papežové), Al Pacino (Irčan), Joe Pesci (Irčan) a Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu).

Scénář, kamera, střih

Za původní scénář mají letos nominace filmy Na Nože, Manželská historie, 1917, Tenkrát v Hollywoodu a Parazit, za adaptovaný scénář Irčan, Králíček Jojo, Joker, Malé ženy a Dva papežové.

Scarlett Johanssonová ve filmu Manželská historie

Foto: Netflix

V kategorii kamera figurují snímky Irčan, Joker, The Lighthouse, 1917 a Tenkrát v Hollywoodu, v kategorii vizuální efekty pak Avengers: Endgame, Irčan, Lví král,
1917, Star Wars: Vzestup Skywalkera.

Americký film Joker letos vyhrál benátský festival.

Foto: Vetical Ent.

Za střih si nominace vysloužily filmy Le Mans 66, Irčan, Králíček Jojo, Joker a
Parazit. Za mix zvuku jsou nominovány filmy Ad Astra, Le Mans 66, Joker, 1917 a Tenkrát v Hollywoodu, za střih zvuku Le Mans 66, Joker, 1917, Tenkrát v Hollywoodu a Star Wars: Vzestup Skywalkera.

Dokument, hudba

Šanci na Oscara za celovečerní dokument mají American Factory, The Cave, The Edge of Democracy, For Sama a Země medu. V oblasti neanglicky mluvených filmů byly nominovány Corpus Christi (Polsko), Země medu (Severní Makedonie), Bídníci (Francie), Bolest a sláva (Španělsko) a Parazit (Jižní Korea).

Za původní hudbu jsou nominovány snímky Joker, Malé ženy, Manželská historie, 1917 a Star Wars: Vzestup Skywalkera. V kategorii původní filmová píseň mají nominace I Can't Let You Throw Yourself Away (Toy Story 4), (I'm Gonna) Love Me Again (Rocketman), I'm Standing With You (Zlom), Into The Unknown (Ledové království 2) a Stand Up (Harriet).

Celkem mají Oscary 24 kategorií. Vyhlášení vítězů proběhne v noci z 9. na 10. února v Hollywoodu. Televizní přenos obvykle sledují desítky milionů lidí a opět se odehraje bez moderátora.

Brad Pitt (Tenkrát v Hollywoodu)

Foto: Sony Pictures

V roce 2019 měl Oscary moderovat herec Kevin Hart, ale ten odstoupil poté, co někdo upozornil na jeho urážlivé výroky o homosexuálech. Akademie se pak rozhodla, že to zkusí úplně bez moderátora. Letos se situace opakuje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků