Hlavní obsah

Kaščejevová z pražské FAMU převzala studentského Oscara za film Dcera

18. 10. 2019, 9:58

Studentka pražské FAMU Daria Kaščejevová v Los Angeles převzala cenu americké Akademie filmového umění a věd, zvanou studentský Oscar. Prestižní ocenění obdržela za animovaný film Dcera. Slavnostního předávání se zúčastnil děkan FAMU Zdeněk Holý.

Foto: archív Darii Kashcheevy

Režisérka Daria Kaščejevová a její filmový hrdina z Dcery

Článek

„Byla jsem nervózní z velkého sálu, ale snad jsem to zvládla dobře,” řekla Kaščejevová. V Kalifornii strávila několik dní, navštívila místní filmová studia a setkala se s členy americké akademie a s americkými producenty.

Český animovaný film Dcera se dostal do finále studentských Oscarů v konkurenci 1615 snímků. Režisérka Kaščejevová s ním sklidila už několik festivalových úspěchů. Dostal nejvyšší ocenění Křišťál na francouzském festivalu v Annecy a 8. září cenu za nejlepší film na festivalu Fantoche ve Švýcarsku.

Její snímek vypráví o dívce, která v sobě ukrývá vzpomínku na bolestnou událost, kdy jako malá holčička přinesla domů ptáče a otec její pocity a touhu po pochopení v návalu starostí nezaznamenal. Děvče reakce svého otce vnímalo jako lhostejnost a uzavřelo se do svého vnitřního světa plného touhy po otcově lásce a jejích projevech.

Od tohoto okamžiku se s otcem stále vzdalovali a jako dospělá už není schopna přijmout projevy jeho lásky. Otec trpící pocitem viny hledá cestu k vlastní dceři a snaží se získat zpět ztracený vztah.

Za hranice animace. Vojtěch Rynda o krátkém snímku Dcera, který získal pro Česko studentského Oscara

Reklama

Výběr článků