Hlavní obsah
Foto: Facebook - Front Page with Dominique DiPrima

Zemřela beatnická básnířka Diane di Prima

Ve věku 86 let zemřela o víkendu americká spisovatelka, básnířka a aktivistka Diane di Prima. Informovala o tom její rodina.

Foto: Facebook - Front Page with Dominique DiPrima
Zemřela beatnická básnířka Diane di Prima

Rodina v prohlášení uvedla, že Di Prima zemřela v neděli 25. října v nemocnici v San Francisku. Sužovaly ji zdravotní problémy včetně Parkinsonovy choroby, přesto prý ale téměř do poslední chvíle pracovala na knihách.

Statement From the Family of Poet Diane diPrima October 26, 2020 (Pt. 1) Poet, playwright, activist, buddhist, feminist...

Zveřejnil(a) Front Page with Dominique DiPrima dne Pondělí 26. října 2020

Diane di Prima napsala čtyři desítky knih a její práce byla přeložena do dvaceti jazyků. Newyorská autorka italského původu se v padesátých a šedesátých letech spojila s tamním hnutím beatníků, později přesídlila do San Franciska. Někteří ji označují za most mezi beatníky a hippies konce šedesátých let.

Di Prima chvíli žila i v psychedelické komunitě Timothyho Learyho. Začala studovat sanskrt a buddhistickou filozofii a vystupovala proti válce ve Vietnamu.

V češtině je dostupná jen menší část její tvorby. Jde např. o knihy Střípky písně a Čas beatniků nebo o antologii amerických básníků Horoskop orloje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků