Hlavní obsah

Zemřel herec Eli Wallach, padouch Calvera ze Sedmi statečných

Ve věku 98 let zemřel americký herec Eli Wallach známý z mnoha rolí. Ztvárnil mimo jiné vůdce mexických banditů Calveru ve slavném westernu Sedm statečných. Podle listu The New York Times skonal v úterý.

Zemřel herec Eli Wallach, padouch Calvera ze Sedmi statečných

List Wallacha charakterizoval jako herce mnoha tváří, který se udržel před kamerami, na divadelních prknech a v televizi po 60 let. V divadle často hrál po boku své ženy Anne Jacksonové, s níž žil od roku 1948. Přestože měl za sebou i řadu dalších rolí ve filmu nebo na divadle, bandity z mnoha westernů mu už nikdo nikdy neodpáře.

Wallach se narodil 7. prosince 1915 v Brooklynu v židovské rodině, vyrůstal ale hlavně mezi italskými přistěhovalci. V roce 1936 vystudoval univerzitu v texaském Austinu. Kromě herectví studoval také umění a pedagogiku, ale pro herectví se rozhodl, už když mu bylo 15 let.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

S divadlem začal v newyorské herecké škole Neighborhood Playhouse (studovali tam i Gregory Peck nebo Sydney Pollack). Za druhé světové války sloužil Wallach jako zdravotník na Havaji a v Itálii, už v roce 1945 se ale poprvé objevil na Broadwayi. Stal se uznávaným charakterním hercem a v roce 1951 dokonce získal cenu Tony (divadelní obdoba známějších Oscarů).

Eli Wallach s manželkou Anne Jacksonovou na snímku z roku 2011

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Podle newyorského listu vypadal vždy naprosto přesvědčivě, ať jako neurvalý mexický bandita v Sedmi statečných nebo zmatený úředník v Ionescově Nosorožci. Až do natáčení Sedmi statečných v roce 1960 neuměl jezdit na koni, avšak nakonec to zvládl tak, že vypadal naprosto přirozeně.

Před filmovou kamerou se poprvé objevil v roce 1956 ve filmu Baby Doll, který natočil Elia Kazan. Kromě westernů Wallach v 60. letech hrál i v dalších známých filmech. Objevil se s Audrey Hepburnovou a Peterem O’Toolem ve svižné komedii Jak ukrást Venuši nebo ve Velkém šéfovi s Jeanem-Paulem Belmondem. Úspěch, kterého dosáhl díky Calverovi a westernům ze 60. let, už ale nezopakoval. Objevil se sice ve třetím dílu Kmotra (1990), většinou ale hrál v televizních filmech a vrátil se i k divadlu, kde po válce začínal.

Eli Wallach v roli vůdce mexických banditů Calvery ve slavném westernu Sedm statečných

Foto: Profimedia.cz

Kromě Sedmi statečných – kde původně toužil po roli, kterou dostal Horst Buchholz – se Wallach do srdcí diváků zapsal asi nejvíc ve spaghetti westernu Hodný, zlý a ošklivý. V tomhle kousku mistra žánru Sergia Leoneho si vystřihl „ošklivého" – mexického banditu Tuca, který se snaží dostat k zakopanému zlatu a přitom podrazit svého povedeného parťáka Blonďáka, kterého hrál Clint Eastwood. Právě s ním jako režisérem se Wallach potkal v roce 2003, kdy dostal roličku v Eastwoodově filmu Tajemná řeka.

To jsi nemohl tasit dřív než Brynner, tati?

Navzdory dlouhé kariéře nebyl nikdy nominován na Oscara. Až těsně předtím, než oslavil 95. narozeniny, mu akademie udělila čestného Oscara za celoživotní dílo.

Naposledy stál před kamerou v thrilleru Romana Polanského Muž ve stínu, který měl premiéru v roce 2010. Přes 60 let byl Wallach ženatý s herečkou Anne Jacksonovou (brali se v březnu 1948), vychovali dcery Katherine a Robertu a syna Petera.

Pravě ten byl nejspíš jediným členem Wallachovy rodiny, který dal najevo svou nelibost nad otcovými zloduchy. „To jsi, tati, nemohl tasit pistoli dříve než Yul Brynner?" zeptal se po promítání Sedmi statečných, kde Wallachovu postavu zabila kulka ze zbraně hlavního hrdiny.

Ze sedmi statečných žije poslední


Yul Brynner (Chris Adams)
Zemřel v roce 1985 v pětašedesáti letech. Byl filmovým a divadelním hercem působícím v ruském a americkém prostředí, zpěvákem, artistou a kytaristou. Dokonce hlásil zprávy do francouzského válečného zpravodaje. V roce 1956 získal Oscara za roli krále ve filmu Král a já.

Steve McQueen (Vin)
Dožil se padesáti let, zemřel v roce 1980 v Ciudad Juárez v Mexiku při operaci rakoviny plic. V roce 1967 byl nominován na Oscara za roli arogantního inženýra ve filmu The sand pebbles.
Charles Bronson (Bernardo O’Reilly)
Zemřel v roce 2003 na zápal plic ve věku 82 let. Ve většině případů si ve filmech zahrál role drsných mužů. Kromě Sedmi statečných jej proslavil film Tucet špinavců nebo Tenkrát na Západě.
Robert Vaughn (Lee)
V roce 1959 jej proslavil film Hoši z Filadelfie, za který byl nominován na Oscara. Je jediným dosud žijícím hercem ze sedmičlenné party pistolníků. Roku 1998 svoji roli oprášil v seriálu Sedm statečných. V současné době je Vaughnovi 81 let.

Brad Dexter (Harry Luck)
Zemřel v roce 2002 v 85 letech. Kromě herecké kariéry zastával roli producenta. Díky své urostlé postavě hrál vedlejší role drsných chlapů. 
James Coburn (Britt)
Zemřel v 74 letech na zástavu srdce v roce 2002. V roce 1998 získal Oscara za vedlejší roli alkoholického otce ve filmu Utrpení. Na konci svého života působil jako moderátor.
Horst Buchholz (Chico)
Německý herec zemřel v roce 2003 na zápal plic. Dožil se 70 let. Po druhé světové válce žil na území Československa, poté se vrátil do rodného Berlína. Jeho filmovou kariéru započal film Marianna mého mládí. Buchholze proslavila role vůdce party ve filmu Chuligáni.
 Zdroj: CSFD.cz a Wikipedia
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků