Hlavní obsah
 

Putinův kritik dostal kvůli klipu Rammsteinu 2,5 roku. Šokující, uvedl kytarista

V ruském Archangelsku byl kritik režimu a spolupracovník Alexeje Navalného Andrej Borovikov odsouzen na 2,5 roku v trestanecké kolonii za údajné šíření porna. Ve skutečnosti šlo o normální videoklip skupiny Rammstein, který je už roky dostupný na internetu.

 
Putinův kritik dostal kvůli klipu Rammsteinu 2,5 roku. Šokující, uvedl kytarista

Kytarista Richard Kruspe uvedl na sociální síti, že velmi lituje odsouzení Borovikova, tvrdost trestu je šokující a Rammstein vždy podporovali svobodu v umění jako základní právo každého člověka.

Borovikov klip netočil, jen ho v roce 2014 dal na svůj profil na sociální síti. Státní zástupce pro něj žádal dokonce tři roky v kolonii s přísným režimem, kam bývají normálně umísťováni vrazi a nejtěžší zločinci. Soud rozhodl, že stačí uvěznění v zařízení s běžným režimem. Borovikov se chce odvolat.

Kytarista Richard Kruspe.

Foto: Profimedia.cz

Přímo u soudního jednání nesměl být žádný novinář. Soud tvrdil, že by mohlo dojít k infekci. Lidskoprávní organizace Memorial už to označila za politicky motivovaný proces.

Borovikov pracoval přes rok pro kancelář Alexeje Navalného. „Největší zločin, jakého jsem se v očích vedení naší země dopustil, je to, že jsem podporoval Navalného, jsem tedy nepřítel režimu,“ řekl.

Vůdce opozice Alexej Navalný od konce března držel hladovku ve vězení a čelí zvýšenému riziku selhání ledvin. Uvedli to představitelé ruských lékařských odborů a jeho osobní lékařka. Hladovku před pár dny ukončil. V únoru ho odsoudili ke dvěma a půl roku odnětí svobody za údajnou zpronevěru. Demokratický svět je ale přesvědčen, že jde o záminku a politický proces.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků