Hlavní obsah
Filip Smoljak Foto: Novinky

Filip Smoljak vysoudil 90 tisíc za hry svého otce. Chce divadlo vyždímat, komentoval Svěrák

Syn zesnulého herce a režiséra Ladislava Smoljaka Filip (55) se u pražského městského soudu smírem dohodl s Žižkovským divadlem Járy Cimrmana (ŽDJC) na vyplacení zhruba 88 tisíc korun za hry „největšího Čecha“ Járy Cimrmana z let 2015 až 2017. „Ten člověk je pro mě naprosto nepochopitelnej,“ podotkl na adresu Smoljaka mladšího Zdeněk Svěrák.

Filip Smoljak Foto: Novinky
Filip Smoljak vysoudil 90 tisíc za hry svého otce. Chce divadlo vyždímat, komentoval Svěrák

Filip Smoljak se v pondělí dohodl s divadlem na zvýšení autorského podílu dědiců za otcovy hry z 12 na 14 procent ze zisku každého představení her z let 2015 až 2017, vyjma her Akt (kterou napsal sám Zdeněk Svěrák) a Vyšetřování ztráty třídní knihy (tu napsal sám Smoljak). Smoljakův dědický podíl tak vzrostl z 1,5 na 1,75 procent. Podle Zdeňka Svěráka, který v pondělí u soudu svědčil, bude on a patrně i zbylí dědicové požadovat podíl z původních 12 procent.

Podle Filipa Smoljaka nebyla odměna jeho otce za uvádění her spravedlivá. „Myslíme si, že autorské Divadlo Járy Cimrmana si zaslouží výjimečnou odměnu. Toto divadlo existuje jenom díky těm hrám, nehraje žádné jiné hry,“ řekl po jednání Smoljak.

Zdeněk Svěrák ke sporu s Filipem Smoljakem

Video: Novinky

„Podstata toho sporu tkví v osobnosti žalobce pana Filipa Smoljaka. Tři z nich jsou se mnou v nádherným vztahu, takřka rodinném, a jediný Filip Smoljak má vždycky jiný názor,“ uvedl po své výpovědi Svěrák. „Ačkoliv je majitelem pouhé osminy autorských práv, tak chce to divadlo řídit. Chce, abychom přešli k jiné agentuře, chce víc peněz, a hlavně chce víc peněz. A dělá to jako, že tatínek tady není, a tak já ho pomstím. Já této pomstě nerozumím, protože Láďa žádnou pomstu nechtěl,“ pokračoval.

Podle Svěráka chce Filip Smoljak z ŽDJC „vyždímat“, co může. „Ten člověk je pro mě naprosto nepochopitelnej,“ uzavřel Svěrák. U soudu také vypověděl, že Ladislav Smoljak nikdy nechtěl zvýšit podílové odměny.

Pět tisíc za záznam skladby

Dalším předmětem původní žaloby byla režisérská práva, tuto část žaloby Smoljak vzal zpět, a také odměna Filipu Smoljakovi za hudbu ke hře Posel z Liptákova. Šlo o záznam skladby Cornelia Gurlitta Malá romance, kterou Filip Smoljak zahrál před více než čtyřiceti lety na piano a kterýžto záznam je použit ve zmíněné hře. Za jeho použití v letech 2015 až 2017 dostane od divadla Filip Smoljak pět tisíc korun.

Filip Smoljak vede podobných sporů více. Jeden z nich, s divadlem v Prostějově, je nyní u Nejvyššího soudu, kam Smoljakův advokát podal dovolání, když předchozí soudy nárok zamítly. V tomto případě se jedná o zhruba 20 000 korun.

Loni v srpnu městský soud Filipu Smoljakovi přiznal nepravomocně necelých 60 tisíc za vydání edice kompletního díla Járy Cimrmana, kterou Supraphon vydal před pěti lety bez jeho souhlasu.

Smoljak mladší také řešil několik sporů s menšími divadly různě v České republice, se kterými se ale většinou podle svých slov dohodl bez žaloby, vždy se jednalo o cifry v řádu tisícovek. Nicméně podobnou žalobu, jakou řeší pražský městský soud (zda je režijní zpracování autorským dílem), předloni shodil ze stolu Krajský soud v Plzni. Podle něj je režisér výkonný umělec, a ne autor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků