Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Žalobce v kauze Rath: Metrostav by neměl dělat veřejné zakázky deset let

Přísný trest v podobě uhrazení 25 milionů korun, ale především zákazu účastnit se po dobu deseti let veřejných zakázek, požaduje státní zástupce Jiří Pražák pro největší českou stavební firmu Metrostav.

Foto: Profimedia.cz
Žalobce v kauze Rath: Metrostav by neměl dělat veřejné zakázky deset let

Ta je společně s jejím generálním ředitelem Pavlem Pilátem a obchodním náměstkem Jiřím Andělem obžalována v tzv. druhé větvi kauzy Rath týkající se manipulace se zakázkami středočeských nemocnic a s tím spojené korupce.

Pokud by středočeský krajský soud Pražákovu středečnímu návrhu vyhověl, na Metrostav by to mohlo mít velmi citelný dopad. Významnou část svých výdělků má totiž tato stavební firma právě ze státních a veřejných zakázek, například na českých silnicích od ŘSD. Případný rozsudek nebude pravomocný.

Státní zástupce nicméně nenavrhl ještě přísnější tresty pro tuto společnost. Těmi jsou úplné zrušení firmy, zákaz činnosti anebo propadnutí majetku. I tak by šlo v případě odsouzení Metrostavu o významný zásah do jeho činnosti.

Pro manažery pět let

A navíc by mohl přijít o svého generálního ředitele Piláta, pro kterého žalobce ve středu u soudu navrhl pětiletý trest ve věznici s ostrahou a k tomu povinnost zaplatit 1,5 milionu korun i zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem na čtyři roky.

Anděl by si měl podle mínění státního zástupce odsedět rovněž pět let, zaplatit půl milionu, a pokud by tak neučinil, zůstat ve vězení o rok déle.

Pražák v závěrečné řeči uvedl, že se Pilát s Andělem a jejich firma Metrostav aktivně zapojili do manipulací se zakázkami nemocnic, a navíc jmenovaní slibovali úplatky hlavním obžalovaným manželům Kateřině a Petrovi Kottovým.

„Obžalovaní jednali jako organizovaná skupina... Navrhuji, aby je soud uznal vinnými. Jejich trestná činnost je závažná, i vzhledem k její soustavnosti a dlouhodobosti. Jednalo se o sofistikovanou trestnou činnost, kde došlo k předání anebo slibu úplatků v řádech desítek milionů korun, přičemž se jednalo o zakázky za stovky milionů,“ podotkl žalobce.

Manipulace se zakázkami se podle policistů týkaly několika zakázek středočeských krajských nemocnic. Zaprvé šlo o rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno za odhadovaných 227 milionů korun. Podle textu obvinění, jehož kopii má Právo k dispozici, Kottová oslovila manažery Metrostavu Piláta s Andělem v únoru 2012 a nabídla jim zajištění výhry v soutěži.

Firma s tím souhlasila a Anděl pak měl možnost přímo se podílet na podobě zadávací dokumentace k soutěži. Mohl si prý i vybrat firmy, které budou Metrostavu dělat v tendru křoví. Jejich seznam, který údajně Pilát předal na lístku Kottové, našla policie později u ní doma krátce po zatčení. Na úplatky mělo jít deset procent z celkové ceny zakázky.

K předání provizí ale stejně jako k zadání samotné zakázky nikdy nedošlo, neboť trojice hlavních aktérů (Kottovi a David Rath) skončila v polovině května 2012 v poutech a následně ve vazbě kvůli možné korupci v jiných zakázkách.

Pilát prý slíbil deset milionů

Ve druhém skutku jde o rekonstrukci pavilonu „O“ kolínské nemocnice, kdy vítězem tendru s účastí předem domluvených firem byl opět Metrostav s údajně nejnižší nabídkovou cenou zhruba 118 milionů korun.

To prý ale bylo podle posudku vyžádaného policií o téměř šest milionů víc proti cenám obvyklým. Ani zde už k předání peněz nedošlo, protože se mělo podle odposlechů uskutečnit 18. května 2012, jenže to už byli Rath a Kottovi tři dny za mřížemi.

Metrostav
Je největší stavební firma na území ČR a třetí největší stavební koncern ve střední a východní Evropě. S tržbami přes 30 miliard patří Metrostav také do dvacítky největších tuzemských firem napříč obory.
Firma byla založená v roce 1971 na účelem výstavby pražského metra. V roce 1991 se změnila na státní akciovou společnost a v roce 2000 byla privatizovaná. Firma vedle metra budovala i třeba tunelový komplex Blanka v Praze. Staví ale také dálnice, kancelářské budovy nebo bytové domy.

„Považuji za prokázané, že si obžalovaná Kottová nechala od obžalovaného Piláta slíbit za tuto zakázku nejméně deset milionů korun,“ podotkl ve středu Pražák s tím, že o všem věděl jak Rath, tak Kott.

Třetím ze zmanipulovaných tendrů je výstavba pavilonu 37 (parkoviště) a pavilonu Palackého v nemocnici Mladá Boleslav, která byla z nově obviněných skutků nejdražší (cca 270 milionů), a měly za ni padnout i nejvyšší úplatky – opět desetina z odhadované ceny zakázky, tedy 27 milionů korun.

Tady tentokrát po předchozí dohodě s Metrostavem vyhrála firma Konstruktiva Branko vedená rovněž obžalovaným Pavlem Drážďanským.

Jeho Konstruktiva zde recipročně získala práci údajně za to, že například u prvně zmiňované zakázky v Kladně dělala Metrostavu „volavku“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků