Hlavní obsah
 

Vězni na Borech měli kšeftovat s drogami

Dva a půl tisíce korun za gram pervitinu a sedm set za stejné množství marihuany. Takový ceník měla trojice odsouzených v plzeňské borské věznici, kteří za kšeftování s drogami stanuli v pátek před plzeňským okresním soudem.

 
Vězni na Borech měli kšeftovat s drogami

Roman Rakaš (49), Milan Torák (32) a Martin Válek (42) měli podle obžaloby zajistit dopravu drog do věznice, kde je poté rozprodávali.

Případ z roku 2017 odhalila vězeňská služba a ve spolupráci s policií celou síť rozprášila. Ze spisu vyplývá, že obžalovaní získávali opiáty jednak z balíků od rodinných příslušníků, anebo při jejich návštěvách ve věznici.

Za nedovolené držení omamných látek a maření výkonu úředního rozhodnutí trojici ostřílených recidivistů hrozí až deset let vězení.

Všichni tři obvinění před soudem vinu popřeli. Podle nich jde o pomstu spoluvězňů. „Vymysleli si to. Chtěli tím docílit přeřazení do jiné věznice a nám tím uškodit. Sami v životě nic neměli, jsou to prolhaní závistivci,“ prohlásil Torák.

To, že si ve věznici přivydělávali různými kšeftíky, obžalovaní přiznávají. Podle jejich tvrzení jde ale hlavně o tabák.

„Koupit si ho v kantýně se nevyplatí, protože věznice vám strhne polovinu peněz. Takže je výhodné si ho kupovat mezi sebou. Využívám toho, že jsem nekuřák, a nechávám si posílat tabák v balíku zvenčí. Každý odsouzený má nárok na jeden o váze pět kilogramů za půl roku. Já ještě skupuji nároky na balík od spoluvězňů, kteří nikoho venku nemají,“ řekl Martin Válek, který si v minulosti odpykával trest i za vraždu.

Závislý svědek

Podle zjištění Práva se státní zástupce opírá především o výpověď odsouzeného, který měl za drogy utratit téměř padesát tisíc korun.

„V jedenácti případech obdržel celkem 27 gramů pervitinu, šest gramů marihuany a šedesát tablet tramalu. Objednané drogy dostal prostřednictvím kurýra anebo tzv. koňováním, tedy lanovkou vytvořenou mezi odsouzenými umístěnými na jiných celách,“ stojí v obžalobě.

Svědek vypověděl, že je drogově závislý. „Věděli o mně, že mám dostatek finančních prostředků, takže nabídky se jen hrnuly. Peníze jsem jim posílal jednak na účty, nebo složenkou. Tokár mi řekl, že drogy dostává od matky nebo tety při návštěvě a pak je schová pod předkožku u penisu a pronese na celu,“ řekl svědek.

Soud bude pokračovat výslechy dalších svědků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků