Hlavní obsah
 

Věnoval se psovi místo zraněným spolujezdcům, odsedí si osm let vězení

Za usmrcení z nedbalosti při dopravní nehodě, neposkytnutí pomoci a drogové delikty půjde šestatřicetiletý Alexandr Černý na osm let do vězení. Trest mu v pátek o rok a půl zvýšil odvolací Vrchní soud v Praze. Černý předloni v létě podle obžaloby pod vlivem alkoholu a drog u Hošťky na Tachovsku nezvládl řízení a havaroval. Místo toho, aby se staral o stav spolujezdců, se nechal se svým psem odvézt do Plzně na veterinu. Jeden ze spolujezdců později v nemocnici zemřel.

 
Věnoval se psovi místo zraněným spolujezdcům, odsedí si osm let vězení

Kvůli obvinění z obchodování s drogami hrozilo Černému osm až 12 let vězení. Krajský soud v Plzni loni v srpnu Černému uložil trest pod dolní hranicí trestní sazby. S tím ale nesouhlasil státní zástupce, který se proti rozsudku odvolal.

Odvolací senát žalobci vyhověl. "Zcela jsme se ztotožnili s odvoláním státního zástupce," řekla soudkyně Jana Lemfeldová. Podmínky pro mimořádné snížení trestu podle ní splněny nebyly.

Černý s obžalobou nesouhlasí. Nepopírá sice vinu na nehodě, odmítá ale tvrzení, že vědomě neposkytl spolujezdcům pomoc. Uvedl, že byl po nehodě v šoku, navíc viděl, že lidé z dalších aut zraněným pomáhají. Myslel si proto, že by tam lépe pomoci neuměl, a tak odjel s naříkajícím psem k veterináři. V pátek zopakoval, že činu lituje a chce škodu pozůstalým nahradit.

Nepříčetný nebyl

Soudkyně poukázala na to, že podle znalkyně sice mohly být u Černého po nehodě sníženy ovládací a rozpoznávací schopnosti, je ale podle ní vyloučeno, že by byl nepříčetný. Kdyby tomu tak bylo, nezajímal by se Černý vůbec o nic. "Pan obžalovaný si toho stavu osob byl vědom, byl na něj upozorněn, i přesto ale trval na tom, aby z místa nehody odjel," řekla soudkyně.

Podle rozsudku Černý také nesmí sedm let řídit auto. Rodině zemřelého musí dohromady zaplatit 1,1 milionu korun, původně po něm požadovala šest milionů. Jejich odvolání ale soud zamítl. Dalšího téměř půl milionu má Černý nahradit firmě, jíž patřilo auto, které řídil.

Oba spolujezdci byli při nehodě v červnu 2018 zraněni. Osmadvacetiletý muž na zadním sedadle druhý den v nemocnici na těžká zranění hlavy zemřel, druhý spolujezdec několik dní ležel v nemocnici.

Kromě usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci viní Černého obžaloba také z drogových deliktů.

Podle ní v Praze nejméně čtyřikrát koupil od dealera vždy asi po 40 gramech kokainu. Čtvrtinu si nechal a zbytek předal dalším lidem. Další drogy předával podle rozsudku i dále v Plzeňském kraji. Podle spisu měl také nejméně dva roky doma přes kilogram směsi s psychotropní látkou extází.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků