Hlavní obsah
Na lavici obžalovaných se všichni stíhaní neměli šanci vejít. Většina proto s obhájci seděla na místech jindy vyčleněných veřejnosti. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Pořádali fiktivní kurzy, přišli si na miliony. Do podvodu je zapletena i horská služba

Více než dvě hodiny četl královéhradecký krajský státní zástupce Petr Kouble obžalobu celkem 27 fyzických a právnických osob, které viní z trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. K podvodům mělo docházet v letech 2012 až 2015 a škoda přesahuje 10 milionů korun. Další dva miliony již vyplaceny nebyly. Většina obžalovaných vinu odmítla.

Na lavici obžalovaných se všichni stíhaní neměli šanci vejít. Většina proto s obhájci seděla na místech jindy vyčleněných veřejnosti. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Pořádali fiktivní kurzy, přišli si na miliony. Do podvodu je zapletena i horská služba

Krajský soud v Hradci Králové začal kauzu rozkrývat v pondělí. Mezi obžalovanými figurují například i horská služba či Spolek na obranu spotřebitelů. Nepatří však ke strůjcům podvodů. Celkem má spis na 20 tisíc stran.

„Jde celkem o sedm vzdělávacích projektů, na něž byla čerpána dotace v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Fakticky byly projekty vykazovány jen na papíře, nebyla provedena reálná vzdělávací činnost. U některých projektů sice k ustanovení cílových skupin došlo, ale jejich složení neodpovídalo tomu, co bylo deklarováno, zejména z hlediska profesního,“ shrnul podstatu 80stránkové obžaloby Petr Kouble.

Osoby, které jsou stíhány, jsou stíhány z úmyslného trestného činu.
státní zástupce

Doplnil, že obžalovaní současně zakrývali, že jde o firemní nebo občanské vzdělávání, u nichž veřejná podpora z dotací nepřicházela v úvahu. „Takže nějaké vzdělávání probíhalo, ale od počátku bylo zřejmé, že nemůže být naplněn účel projektu,“ je přesvědčen státní zástupce.

Dělba práce

Mezi hlavní obžalované patří dvě právnické a čtyři fyzické osoby. Jednou ze dvou osob, proti kterým bylo trestní řízení zastaveno z důvodu úmrtí, byl muž, kterého státní zástupce považuje za hlavu celé organizované skupiny. V minulosti již byl odsouzen za zpronevěru a v tomto případu figuroval ve všech sedmi žalovaných skutcích. Čelil podezření, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací, který přes nastrčené lidi vylákal z krajského úřadu dotace na školení různých organizací.

V této organizované skupině panovala podle státního zástupce konkrétní dělba práce. „Byla tam osoba, která to řídila, další měla na starost administrativní úkony, další připravovala materiál ekonomického charakteru,“ řekl Kouble.

Na lavici obžalovaných se všichni stíhaní neměli šanci vejít. Většina proto s obhájci seděla na místech jindy vyčleněných veřejnosti.

Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Jak vyplývá z rozsáhlého spisu, obžalovaní navzdory dotačním podmínkám vykazovali například smyšlené kurzy v oblasti gastronomie, péče o seniory či při školení záchranářů.

Někteří z obžalovaných se hájí, že konali v dobré víře. „Osoby, které jsou stíhány, jsou stíhány z úmyslného trestného činu,“ odmítá tuto verzi státní zástupce.
Hlavním obžalovaným hrozí trest ve výši 5 až 10 let, u ostatních do 8 let odnětí svobody. Hlavní líčení začalo v pondělí a bude pokračovat minimálně do konce tohoto týdne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků