Hlavní obsah
 

Myslivec na Hodonínsku zastřelil psa, od soudu odešel s pokutou

Osudovým se stalo šestiletému německému ovčákovi Cézarovi setkání s myslivcem Vladislavem Sedlákem. Při ranním venčení, kdy byl pes od svého pána vzdálen asi 20 metrů, myslivec totiž chlupáče bez milosti zastřelil. Sedlák u Krajského soudu v Brně tvrdil, že na něj pes útočil, jeho obhajobě ale soudci neuvěřili a muž musí za poškození cizí věci zaplatit 15 000 korun.

 
Myslivec na Hodonínsku zastřelil psa, od soudu odešel s pokutou

K incidentu došlo na konci prázdnin před třemi lety u Bzence na Hodonínsku. Majitel psa vyrazil se svým čtyřnohým přítelem na časnou ranní vycházku a u jednoho z remízků psa pustil z vodítka. Jenže poblíž byl právě Sedlák, který psa z bezprostřední blízkosti jednou ranou střelil.

„Řekl jsem, že je mi to líto, a šel jsem pryč,“ popsal dění ihned po střelbě Sedlák.

Muže původně státní zastupitelství posadilo na lavici obžalovaných pro zneužití pravomoci úřední osoby s tím, že Sedlák zastával pozici myslivecké stráže a v rozporu s příslušnými oprávněními na psa střílel. Nejvyšší soud ale verdikt zrušil s poukazem na to, že na muže nelze pohlížet jako na úřední osobu a je třeba použít jinou právní kvalifikaci.

Okresní soud v Hodoníně pak Sedláka potrestal za poškození cizí věci, když cenu psa vyčíslil na částku 5500 korun. Myslivec se ale proti odsouzení odvolal s tím, že pes měl nižší hodnotu, a proto by mělo jít jen o přestupek.

„Cítím se z toho zmatený, soudy pořád přechází tu krajní nouzi, byl jsem tam jen já a ten pes. Těžko jsem mohl předpokládat, když se na mě rozběhl, jestli si jde hrát, nebo mě napadnout. Pudově jsem zvedl pušku a vystřelil. Nevím, jestli jsem se teda měl nechat pokousat. Kdyby ho jeho majitel nepouštěl na volno, tak by se to nestalo. V mém případě by každý konal stejně,“ tvrdil Sedlák.

Odvolací senát krajského soudu ale pro jeho argumenty neměl pochopení a ve čtvrtek konstatoval, že dokola opakované tvrzení o útoku psa už dříve odmítly soudy včetně Nejvyššího soudu.

„Při stanovení škody tu nelze stanovit stejná kritéria jako u věci movité či nemovité. Pes byl na rodinu zvyklý, těžko si můžou koupit úplně stejného, takže je nutno si pořídit štěně a to znovu vychovat. Hodnota štěněte bez průkazu původu byla asi 2500 korun, náklady na socializaci 3000. A to ještě chybí výdaje na veterinární péči. Peněžitý trest je v tomto případě přiměřený osobě obžalovaného i charakteru trestné činnosti. Je to výchovný trest,“ konstatovala soudkyně Černá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků