Hlavní obsah

Myslivec na Hodonínsku zastřelil psa, od soudu odešel s pokutou

20. 2. 2020, 12:47 – Brno
Právo, Petr Kozelka

Osudovým se stalo šestiletému německému ovčákovi Cézarovi setkání s myslivcem Vladislavem Sedlákem. Při ranním venčení, kdy byl pes od svého pána vzdálen asi 20 metrů, myslivec totiž chlupáče bez milosti zastřelil. Sedlák u Krajského soudu v Brně tvrdil, že na něj pes útočil, jeho obhajobě ale soudci neuvěřili a muž musí za poškození cizí věci zaplatit 15 000 korun.

Myslivec Vladislav Sedlák u souduVideo: Petr Kozelka, Právo

 
Článek

K incidentu došlo na konci prázdnin před třemi lety u Bzence na Hodonínsku. Majitel psa vyrazil se svým čtyřnohým přítelem na časnou ranní vycházku a u jednoho z remízků psa pustil z vodítka. Jenže poblíž byl právě Sedlák, který psa z bezprostřední blízkosti jednou ranou střelil.

„Řekl jsem, že je mi to líto, a šel jsem pryč,“ popsal dění ihned po střelbě Sedlák.

Muže původně státní zastupitelství posadilo na lavici obžalovaných pro zneužití pravomoci úřední osoby s tím, že Sedlák zastával pozici myslivecké stráže a v rozporu s příslušnými oprávněními na psa střílel. Nejvyšší soud ale verdikt zrušil s poukazem na to, že na muže nelze pohlížet jako na úřední osobu a je třeba použít jinou právní kvalifikaci.

Okresní soud v Hodoníně pak Sedláka potrestal za poškození cizí věci, když cenu psa vyčíslil na částku 5500 korun. Myslivec se ale proti odsouzení odvolal s tím, že pes měl nižší hodnotu, a proto by mělo jít jen o přestupek.

Myslivec na lovu divočáků postřelil kolegu

„Cítím se z toho zmatený, soudy pořád přechází tu krajní nouzi, byl jsem tam jen já a ten pes. Těžko jsem mohl předpokládat, když se na mě rozběhl, jestli si jde hrát, nebo mě napadnout. Pudově jsem zvedl pušku a vystřelil. Nevím, jestli jsem se teda měl nechat pokousat. Kdyby ho jeho majitel nepouštěl na volno, tak by se to nestalo. V mém případě by každý konal stejně,“ tvrdil Sedlák.

Odvolací senát krajského soudu ale pro jeho argumenty neměl pochopení a ve čtvrtek konstatoval, že dokola opakované tvrzení o útoku psa už dříve odmítly soudy včetně Nejvyššího soudu.

Divočák v Německu zabil myslivce, který ho chtěl zastřelit

„Při stanovení škody tu nelze stanovit stejná kritéria jako u věci movité či nemovité. Pes byl na rodinu zvyklý, těžko si můžou koupit úplně stejného, takže je nutno si pořídit štěně a to znovu vychovat. Hodnota štěněte bez průkazu původu byla asi 2500 korun, náklady na socializaci 3000. A to ještě chybí výdaje na veterinární péči. Peněžitý trest je v tomto případě přiměřený osobě obžalovaného i charakteru trestné činnosti. Je to výchovný trest,“ konstatovala soudkyně Černá.

Reklama

Související články

Slovenského myslivce pokousal nervózní medvěd

25. 11. 2019, 15:23

Tržná zranění nohou utrpěl 54letý myslivec při nedělním útoku medvěda ve Strážovských vrších v katastru obce Domaniža v okresu Považská Bystrica. Myslivec byl...

Výběr článků