Hlavní obsah
Autor lávky Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký (na snímku uprostřed). Foto: Petr Hloušek, Právo

Měla být dávno uzavřena, řekl znalec ke zřícení Trojské lávky

„Byl to hazard s lidskými životy,“ konstatoval ve středu soudní znalec, když se vyjadřoval ke stavu Trojské lávky, jejímž pádem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 7. V případu je obžalovaný autor projektu Jiří Stráský a jeden z vedoucích Technické správy komunikací Antonín Semecký.

Autor lávky Jiří Stráský a bývalý vedoucí oddělení mostů Technické správy komunikací Antonín Semecký (na snímku uprostřed). Foto: Petr Hloušek, Právo
Měla být dávno uzavřena, řekl znalec ke zřícení Trojské lávky

Soudní znalec Jaroslav Navrátil u soudu mluvil o stavu lávky před jejím zřícením. Podle něj vznikaly na lávce trhliny, došlo k deformaci předpínacích kabelů a samotná lávka byla oproti projektu několikanásobně více zatížena, zejména v důsledku povodní v roce 2002. Ještě v roce 1997 byla konstrukce podle Navrátila staticky v pořádku, její zkázu načala právě povodeň o pět let později.

Podle Navrátila měla být v průběhu času posílena tzv. předpínací výztuž, která zeslabila místy až o polovinu. „Zarazilo mě, že lávka nebyla uzavřena daleko dřív,“ shrnul Navrátil.

Konstrukce samotná byla podle něj navržena správně a podle norem. Lávka, která spojovala pražskou Troju s Císařským ostrovem, fungovala od roku 1984 a zřítila se v prosinci 2017.

Opravy z roku 1998 a především z roku 2012 nicméně Navrátil i jeho kolega Jiří Dohnálek zkritizovali. „Situaci nijak nezměnily ani nezlepšily, sanace nezmenšila přítomnost chloridů,“ upozornil Dohnálek. „Je to, jako kdyby člověku kornatěly tepny a chodil na facelift obličeje,“ podotkl. „Z mého pohledu by tehdy bylo nejvhodnější řešení zavřít to a zbourat. Příroda se o to postarala o několik let později,“ uzavřel.

Dohnálek rovněž podpořil tvrzení obhajoby, resp. Jiřího Stráského, že zřícení bylo zapříčiněné zejména špatnou údržbou lávky, při které se konstrukce natřela a nemohla „dýchat“. V souběhu s používáním posypových solí, kvůli kterým zkorodovaly předpínací kabely, se lávce výrazně snížila životnost.

Při pádu lávky na konci roku 2017 se vážně zranili čtyři lidé. Semeckému se Stráským hrozí za nedbalostní obecné ohrožení až osmileté vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků