Hlavní obsah
David Francis Hodges u pražského soudu se svým advokátem a překladatelkou Foto: kub, Novinky

Pacient z USA si přivezl do Česka léčebné konopí, soud ho potrestal

Městský soud v Praze ve středu pravomocně uložil peněžitý trest občanu USA, u kterého policisté v Praze našli léčebné konopí. David Francis Hodges měl marihuanu předepsanou svým americkým lékařem, z pohledu českého práva se ale dopustil drogového deliktu.

David Francis Hodges u pražského soudu se svým advokátem a překladatelkou Foto: kub, Novinky
Pacient z USA si přivezl do Česka léčebné konopí, soud ho potrestal

Soud osmatřicetiletému Hodgesovi uložil trest 50 tisíc korun. Rozhodnutí je pravomocné, Hodgesův obhájce Jan Poláček po jednání sdělil, že ještě podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Policie Hodgese přistihla v listopadu 2016 při kontrole na veletrhu konopí Cannafest v pražských Holešovicích. Hodges v USA působí jako konzultant a soudní znalec v oblasti léčebného konopí. Ukázalo se, že si z domovského San Franciska přivezl 16 gramů marihuany a pryskyřici obsahující rovněž účinnou látkou THC. Hodges má marihuanu předepsanou svým lékařem kvůli bolestem přeťatých nervů na ruce, třesu ruky a bolestem zad.

Případ se řeší už tři roky

Američan se hájil tím, že přicestoval s lékařským potvrzením, a také se snažil na konzulátu zjistit, jaké jsou v Česku, kde je rovněž zavedena léčba konopím, podmínky pro držení THC, na což ale nedostal odpověď. Podle městského soudu to nestačí. „Nějaký doklad z Ameriky je pro nás nezajímavý, stejně jako by byl český doklad v USA,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Petr Beneš.

„Problém je v tom, že jednání je nutné posuzovat podle pravidel teritoriality, tedy podle českého práva,“ dodal soudce. Hodges měl podle soudu rovněž povědomí o zákonech v Česku, protože sem jednou dvakrát do roka jezdí, a měl si tedy být vědom, že by mu mohl hrozit postih, přičemž případná neznalost zákonů by ho také neomlouvala.

Pražský městský soud řešil případ podruhé. Nejdřív Obvodní soud pro Prahu 6 v prosinci 2016 uložil Hodgesovi trestním příkazem pokutu 50 tisíc korun a rovněž vyhoštění z Česka. Obviněný proti tomu podal odpor, případ tak projednal soud v hlavním líčení, ve kterém ho v září 2017 zprostil obžaloby s tím, že si jako cizinec nebyl vědom toho, že jedná neoprávněně a držení marihuany doložil doporučením lékaře k jejímu užívání.

Soud rovněž vycházel z metodického pokynu českého ministerstva zdravotnictví. Hodges se podle soudu sice dostal do problémů rovněž kvůli tomu, že u sebe neměl veškeré informace, jak jsou uvedeny v pokynu ministerstva, nicméně doporučení svého „obvoďáka“ ale měl.

S tímto výkladem situace nesouhlasila státní zástupkyně a podala proti rozhodnutí odvolání, kterému městský soud vyhověl a vrátil případ k novému projednání na obvod. Ten pak letos v dubnu znovu rozhodl tak, že Hodgese nakonec uznal vinným a uložil mu původní peněžitý trest 50 tisíc, přičemž upustil od trestu vyhoštěním. Proti tomuto rozhodnutí podal Hodges odvolání a případ dostal na stůl znovu městský soud, který nyní definitivně rozhodl zamítnutím odvolání obhajoby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků