Hlavní obsah
Soud řešil obchod s nosorožčím rohem (vlevo David Kučera, vpravo Lu Sin-Sia) Foto: ČTK

Jsou to lži, odmítl policista obžalobu kvůli kšeftu s rohem ohroženého zvířete

Pražský policista i jeho dva známí v pondělí odmítli obžalobu, podle níž chtěli prodat roh kriticky ohroženého nosorožce tuponosého na asijský trh. Policista David Kučera u Obvodního soudu pro Prahu 4 prohlásil, že je jeho stíhání vykonstruované a účelové. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podle něj nepostupovala při vyšetřování standardně a ve spise je mnoho lží a fabulací.

Soud řešil obchod s nosorožčím rohem (vlevo David Kučera, vpravo Lu Sin-Sia) Foto: ČTK
Jsou to lži, odmítl policista obžalobu kvůli kšeftu s rohem ohroženého zvířete

Trojice čelí obžalobě za trestný čin neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, za což jí v případě odsouzení hrozí až pětileté vězení.

Kučera spolu se svým známým Oskarem Rouskem chtěl podle státního zástupce na přelomu let 2014 a 2015 prodat horní části předního rohu nosorožce, plánovali za něj získat 500 000 korun či více. Oslovili proto podle obžaloby prostředníka, který ho měl nabídnout k prodeji.

Obžalovaní neměli k prodeji rohu, jehož hodnota by na nelegálním trhu podle státního zastupitelství převyšovala 1,5 milionu korun, povolení ministerstva životního prostředí.

Trojice nakonec roh neprodala, protože nedostala uspokojivé nabídky.

Kučera u soudu uvedl, že se při vyšetřování dostal do konfliktu s určitými zájmovými skupinami, které ho chtěly odstranit. Inspekce podle něj měla o účelovosti stíhání informace, ale ignorovala je. Nevypořádala se ani s jeho opakovanými námitkami proti vyšetřovateli. „GIBS si dělá, co chce, a není za to postižitelná," prohlásil.

Nosorožec tuponosý (ilustrační foto)

Foto: Profimedia.cz

Policista dodal, že cenu nosorožčího rohu zjišťoval kvůli svému vyšetřování v asijské komunitě. Jeho další postup ale nakonec neschválil nadřízený. Kučera se hájil i tím, že zjišťování ceny rohu není trestným činem.

Roh patřil Rouskovi, který ho podle policisty získal legálně. Rousek v přípravném řízení uvedl, že ho jeho manželka zdědila po své matce. Vinu odmítli i Rousek a údajný prostředník Lu Sin-Sia. Oba muži však poté odmítli odpovídat na otázky soudu či státního zástupce. „Neměl jsem důvod nic takového udělat. V Číně za to hrozí trest smrti," řekl pouze Lu.

Kvůli nouzovému stavu zavedenému kvůli šíření nového koronaviru se soudce ještě na počátku jednání zeptal, zda nikdo nepobýval v rizikových oblastech. Ujistil se také, že všichni s konáním líčení a projednávání případu s ohledem na situaci souhlasí. Další jednání se bude konat na konci dubna.

O rohy nosorožců je zájem především v zemích východní Asie, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán už v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce pytláci nosorožce dále zabíjejí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků