Hlavní obsah
 

Dvacetiletý sadomasochista zbil při sexu dívku do bezvědomí. Dostal tři roky

Žil řádný život, jenže pak se u něj projevila sexuální deviace v podobě sadomasochismu, a právě v důsledku této duševní poruchy Adam Paterna (20) znásilnil loni v lednu o rok mladší dívku, kterou během vynuceného sexu zbil do bezvědomí. Za to ho ve čtvrtek poslal Krajský soud v Plzni na tři roky do vězení a nařídil mu ochrannou sexuologickou léčbu v ústavu.

 
Dvacetiletý sadomasochista zbil při sexu dívku do bezvědomí. Dostal tři roky

Muž navíc musí poškozené zaplatit odškodnění za prožité útrapy ve výši 200 tisíc korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu s tím, že se vyjádří po obdržení písemného odůvodnění rozsudku.

Dvojice spolu ulehla do postele v mladíkově bytě v Karlových Varech. „Když mu poškozená sdělila, že nemá zájem o sex, tak ji nejméně desetkrát udeřil pěstí do obličeje, až ztratila vědomí. Pak ji svlékl ze spodního prádla a zasunul penis do vagíny. Poté, co se dívka probrala, znovu ji začal mlátit, zacpával jí ústa rukou a nadával jí, že je kurva. Aniž by ejakuloval, přestal s ní souložit a umožnil jí odejít z bytu,“ stojí v obžalobě.

Podle státního zástupce musela dívka po prožitém traumatu navštívit psychiatra. Ten u ní diagnostikoval stresovou poruchu, která se projevovala děsivými sny, nechutí k jídlu či úzkostmi a strachem. Vzniklé zdravotní komplikace soud vyhodnotil jako těžkou újmu na zdraví, která byla následkem jednání obžalovaného.

Paterna se hájil tím, že sex byl ze strany poškozené dobrovolný. Přiznal se jen k tomu, že na dívku zkoušel drsnější praktiky a že ji praštil do obličeje. Podle předsedy senátu Jana Špety ale důkazy svědčí o opaku.

„Jednak máme k dispozici lékařské zprávy o způsobených zraněních, které odpovídají popisu události ze strany poškozené. Navíc u ní znalci shledali posttraumatickou stresovou poruchu, která by se těžko projevila, kdyby nebyla vystavena takovému útoku. Poškozená neměla ani žádný důvod se mstít, její výpověď byla naprosto věrohodná,“ vysvětlil Špeta.

Obžalovaný Adam Paterna u soudu

Foto: Patrik Biskup, Právo

Větší dilema než při rozhodování o vině měl soud při ukládání trestu. Paternovi hrozilo vězení od 5 do 12 let.

„Byl to velmi neobvyklý případ, kdy před námi stál jako pachatel závažné trestné činnosti mladý chlapec, který není kriminálník a do současné doby se choval způsobem pro společnost zcela přijatelným. Jde o pachatele se sníženou příčetností, kterou si nezpůsobil on sám, ale jednal pod vlivem duševní poruchy, o níž nevěděl a která vyšla najevo až při znaleckém zkoumání,“ konstatoval předseda senátu.

Soud se proto nakonec rozhodl uložit trest pod dolní hranicí zákonné trestní sazby. „Rozhodli jsme o trestu, který mu bude připomínat, že takto jednat nemůže. Ale prioritou pro nás bylo dát mu šanci se léčit. Jde o mladého člověka, který má ještě všechno před sebou,“ uzavřel Špeta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků