Hlavní obsah
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: Jan Handrejch, Právo

Benešová zrušila odvolání šéfky žalobců v Plzni

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) podle dvou na sobě nezávislých zdrojů Práva zrušila své vlastní rozhodnutí, kterým loni v listopadu odvolala z vedoucí funkce šéfku Okresního státního zastupitelství v Plzni Antonii Zelenou.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová Foto: Jan Handrejch, Právo
Benešová zrušila odvolání šéfky žalobců v Plzni

Ta se proti původnímu rozhodnutí bránila a podala takzvaný rozklad, přičemž její námitky opět posuzovala ministryně. A šéfka resortu nejspíš došla k závěru, že jsou oprávněné. Vyhráno zatím ale Zelená nemá, správní řízení totiž bude dál pokračovat.

V rozhodnutí, které Zelená obdržela 7. února, ministryně informuje o zrušení svého původního stanoviska o jejím odvolání, ale zároveň podle informací Práva sděluje, proč je potřeba ve správním řízení pokračovat a v čem je nutné ho doplnit. Údajně jde o celkem čtyři body.

Mohu pouze sdělit, že rozhodnutí ministryně spravedlnosti bylo doručeno a paní Zelená si ho převzala.
mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka

Čím konkrétně Zelená ministryni ke změně názoru přesvědčila, není jasné. Nikdo to zatím nechtěl komentovat s ohledem na to, že správní řízení je neveřejné. „Mohu pouze sdělit, že rozhodnutí ministryně spravedlnosti bylo doručeno a paní Zelená si ho převzala. Nyní běží patnáctidenní lhůta, kdy může opět podat rozklad,“ sdělil v úterý Právu mluvčí resortu Vladimír Řepka.

Benešová už dříve Právu řekla, že důvodů pro odvolání Zelené je několik, mimo jiné neplnila pokyny nadřízeného. „Celkem jde o čtyři okruhy, které nebudu blíže uvádět,“ sdělila loni v listopadu Benešová.

Pokud by ministryně potvrdila své prvotní rozhodnutí, byl by to pro šéfku žalobců definitivní konec ve funkci. Pak by se mohla bránit jen podáním správní žaloby k soudu, která by však už odkladný účinek neměla.

Sesazení Zelené z vedoucí funkce požadovala plzeňská krajská státní zástupkyně Anna Maříková, která měla pro odvolání své podřízené podle vlastního vyjádření „závažné důvody“. Návrh podala už loni v říjnu. Zelená už dříve na dotaz Práva, zda si je vědoma nějakého pochybení, řekla, že nebude nic komentovat, neboť se jedná o neveřejné řízení.

Zelená vede s přestávkami plzeňské žalobce od roku 2004. Do povědomí veřejnosti se dostala o pět let později, kdy si ji vybral tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v tažení proti takzvaným lenivým soudcům. Stala se součástí týmu, který prováděl prověrky, po nichž úředníci podali na severočeské soudce několik kárných žalob za neúměrné průtahy.

V roce 2013 se Zelená stěhovala na Vrchní státní zastupitelství v Praze, kde ji tamní šéfka Lenka Bradáčová pověřila funkcí ředitelky odboru trestního řízení. Zpět do Plzně se Zelená vrátila po roce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků