Hlavní obsah
Sražená losice Foto: Miroslav Vrána

Auto v Ostravě srazilo losici

Na frekventované Rudné ulici v Ostravě-Bartovicích srazil v pátek ráno automobil dospělou losí samici. Zatím se neví, zda se jedná o zvíře, které se v této oblasti pohybovalo už letos na konci června. Tehdy měla losí samice u sebe i mládě. To musí potvrdit či vyvrátit analýza DNA, pro kterou odebrali vzorky pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Výsledky by měly být známy do měsíce.

Sražená losice Foto: Miroslav Vrána
Auto v Ostravě srazilo losici

Nehoda se stala jen 500 metrů od místa, kde před třemi lety srazilo auto mladého losího samce. „Losice se zřejmě pohybovala okolo oplocené Rudné od blízké řeky Lučiny, až došla k místu, kde na několika desítkách metrů dosud oplocení nebylo instalováno. Podle místních myslivců jsou právě zde srážky aut především s divočáky či srnci poměrné časté. To potvrzuje, že toto místo funguje jako smrtonosná past. Proto budeme usilovat o nápravu,“ vysvětlil Łukasz Nytra z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

V těchto místech auto losici srazilo

Foto: Miroslav Vrána

Do Slezska a na Moravu se občas losi evropští zatoulají při migračním tahu z Polska. „Putují k Lipnu na Šumavu, proto je občas lidé spatří. Vloni na podzim byl jeden los viděn u Olomouce, další pak poblíž Opavy. V Česku žije kolem 20 losů evropských,“ sdělila Kateřina Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Sražená losice

Foto: Miroslav Vrána

Los evropský patří mezi největší savce v Evropě. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás žije nejvíce losů na Šumavě, na pravém břehu Lipna, domov tu má zhruba 15-20 jedinců. Pro přežití této naší populace je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska. Navíc je ohrožují pytláci. Loni zahynuli při nehodách v Česku dva losi, předloni uhynula dvě zvířata následkem stresu při nevydařeném odchytu u Brna.

„V posledních několika letech se každoročně objeví několik losů v severním pohraničním pásu republiky. Většinou však jen bloudí krajinou, kde musí překonávat řadu bariér. Například pokud se silnice celá oplotí, stává se zcela neprostupnou pro mnoho druhů živočichů včetně losa. Migrační prostupnost by měla být řešena tak, že plot zvířata navede do vhodného podchodu či nadchodu. V přerušených částech oplocení totiž často dochází ke zvýšenému riziku kolize živočichů s dopravou,“ upozornila Šůlová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků