Podnikatel totiž figuruje v případu půlmiliardového daňového úniku, úniku informací z policejních spisů a naposledy v údajné korupci na radnici Brno-střed.

Ve všech případech s vyšetřovateli ochotně mluví, v korupční kauze by měl dokonce usilovat o status spolupracujícího obviněného, což by mu výměnou za plnou spolupráci s vyšetřovateli mohlo před soudem vynést nižší trest.

V kauze úniku informací z policejních spisů mi jeden ze spoluobviněných vyhrožoval přímo u mého domu

Sám Talabani už dříve u soudního jednání, kde byl potrestán podmínkou za vyhrožování elitnímu detektivovi, přiznal, že se rozhodl plně vypovídat a je smířen s vysokým trestem, tedy alespoň v daňovém případu.

Čtěte také: Očernění elitního policisty mělo zakrýt čachry s úplatkáři

Jeho ochota bez okolků mluvit ale podle zjištění Práva hodně znervóznila řadu lidí v Brně a sám podnikatel už musel dokonce čelit prvním výhrůžkám. „V kauze úniku informací z policejních spisů mi jeden ze spoluobviněných v této věci vyhrožoval přímo u mého domu. Naštěstí jsem to všechno měl nahrané na kamerách,“ vypověděl u soudu s detektivem Talabani.

Poskytli mu ochranu?

Vyhrožování se měl dopustit jeden z bývalých policistů, který by měl být podle zjištění Práva za to už také obviněn.

I proto se nabízí otázka, zda detektivové nyní poskytli Talabanimu ochranu. Podle Petra Šeredy z olomouckého vrchního státního zastupitelství nelze informace o konkrétních krocích vyšetřovatelů k možné ochraně klíčového zdroje zveřejňovat.

„Z bezpečnostního hlediska nemůžeme říkat, jestli jsou nějaká opatření přijata, nebo ne. Obecně ale platí, že v případech, kde jsou spolupracující osoby, které se podílejí na objasňování trestné činnosti, jsou součástí té spolupráce i opatření k ochraně těchto osob,“ uvedl.

Čtěte také:
Šéf brněnského ANO složil funkci
Kauza brněnské radnice: Pětici obviněných poslal soud do vazby
Švachulu odvolali z funkce radního
Z uplácení brněnských politiků je podezřelá další firma
Švachula si na úplatcích přišel téměř na 8,8 milionu
Proti Švachulovi jde muž, který měl vybírat úplatky

Podle zdrojů blízkých vyšetřování má navíc Talabani na obviněného v tak závažných případech neobvyklé privilegium. Nemusí totiž zůstávat v Česku, ale má možnost cestovat za hranice, konkrétně na Slovensko, kde už dlouho žije jeho rodina.

Podle dokumentů, které má Právo k dispozici, vyšetřovatelé věří, že Talabani úzce spolupracoval s bývalým místostarostou a radním městské části Brno-střed Petrem Švachulou (dříve ANO). Ten měl stát v centru organizované zločinecké skupiny ovlivňující zakázky na radnici. Podle žalobců Talabani v údajné skupině fungoval jako „výkonný článek“.