"Až policie dokončí svou práci, řeknu všechno, co vím," sdělil provozovatel restaurace, nad kterou se podle něj vznáší otazník. "Necháváme si celý příští týden čas. Pak se sejdu se zaměstnanci a jim jako prvním řeknu, co bude dál. Restaurace nás živila, ale asi si sám dovodíte, jaké bude moje rozhodnutí," naznačil Karlík.

Dodal, že prostory, v nichž před osudnou střelbou restaurace fungovala, si pronajímá. Smlouvu má uzavřenou na dobu určitou. Pokud nebude majitel souhlasit s jejím ukončením, byl by povinen nadále platit nájemné. Karlík provozoval restauraci, která denně vydá přes sto jídel, devět let.

Video

Expirované video

Svědek, který přežil masakr v Uherském Brodě, popisuje jeho průběh. Zdroj: Reuters

Město podle místostarosty Jana Hrdého (ODS) zvažuje, že poskytne pomoc i provozovateli Družby.

V době útoku bylo podle mluvčího policie Pavla Stránského uvnitř asi 20 až 30 lidí. "Některým se podařilo utéci. Část z nich se policistům již podařilo ztotožnit, část zatím zřejmě neznáme," řekl Stránský.

Neměli bližší vztah ke střelci

V úterý v podniku zahynulo sedm mužů a jedna žena ve věku 27 až 66 let. Podle informací ČTK šlo podle trvalého bydliště o šest obyvatel Uherského Brodu, jednoho Brňana a muže z Vlčnova. I poslední dva ale zřejmě v sedmnáctitisícovém městě fakticky bydleli.

Žádný z nich podle zdroje blízkého vyšetřování neměl ke střelci bližší vztah. Nasvědčuje tomu i tvrzení starosty Patrika Kunčara (KDU-ČSL), který v médiích uvedl, že pachatel před osudnou návštěvou Družby obcházel další podniky ve městě a zřejmě hledal, kde sedí nejvíce lidí.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Střelba v Uherském Brodě

Policejní mluvčí nevyloučil, že to tak opravdu bylo. Podle něj policie tuto informaci stejně jako další, které se k případu objevují, pečlivě prověřuje.

Zbroják dostal před měsícem

Střelec podle ČT získal nový zbrojní pas teprve před měsícem, jeho rodina se tomu údajně snažila s poukazem na jeho zdravotní stav zabránit, ale neúspěšně. "Byli poprosit obvodního lékaře, ať mu nevydává souhlasné potvrzení, protože jde o psychicky labilního člověka a oni se cítí ohroženi," řekl Kunčar.

S odkazem na švagra střelce starosta také televizi řekl, že muže pravidelně vyšetřovala policie. Šlo prý o běžné přestupky proti občanskému soužití, slovní napadání. "Pán (švagr střelce) si stěžoval, že tento člověk dlouhé roky despoticky týral a psychicky deptal svoji manželku," řekl starosta.

Střelec vnikl do restaurace Družba v úterý kolem 12.30 hod. a zastřelil osm lidí. Pak zavolal do TV Prima, aby na svůj čin upozornil, a o několik desítek minut později se zastřelil. Terčem útoku se stala také účetní, která utrpěla těžké zranění. Nyní je mimo ohrožení života v nemocnici. Jediný, kdo střelbu přežil bez zranění, byl host hospody, který se skoro na dvě hodiny ukryl na WC.

Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zemřelo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Střelec z Brodu vyjednával o rukojmích, i když už byli mrtví
Osm lidí se zachránilo útěkem zadním vchodem
Muž začal na hlídku pálit zpoza baru, museli povolat posily
Hrdina z Uherského Brodu: Vzal židli a přetáhl střelce, pak rukojmí utekli
S uherskobrodským vrahem se v osudný den setkal ve dveřích jiné restaurace i starosta
Útočník v restauraci střílel revolverem a pistolí, obě zbraně měl legálně
Trvalo to všechno strašně dlouho, popsal muž, který slyšel vraždění osmi nevinných lidí