Dvaašedesátiletý Zdeněk K. se na svůj čin zřejmě dobře připravil. Protože vlastnil zbrojní průkaz, uměl zacházet se zbraněmi a dvě pistole si vzal také do restaurace Družba, kde zhruba hodinu po poledni zabíjel. Posléze obrátil zbraň proti sobě.

Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zemřelo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Střelec z Brodu vyjednával o rukojmích, i když už byli mrtví
Osm lidí se zachránilo útěkem zadním vchodem
Muž začal na hlídku pálit zpoza baru, museli povolat posily
Hrdina z Uherského Brodu: Vzal židli a přetáhl střelce, pak rukojmí utekli
S uherskobrodským vrahem se v osudný den setkal ve dveřích jiné restaurace i starosta
Útočník v restauraci střílel revolverem a pistolí, obě zbraně měl legálně
Trvalo to všechno strašně dlouho, popsal muž, který slyšel vraždění osmi nevinných lidí

Policie prověřuje, zda vraždil legálně drženými zbraněmi. „Otázkou je, jestli byly drženy legálně nebo nelegálně," řekl v České televizi ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Vyšetřovatelé už znají totožnost všech osmi zabitých. Všichni podle Chovance pocházejí ze Zlínského kraje.

Státní zástupce Roman Kafka řekl ČTK, že muž neměl kriminální minulost. Starosta města Patrik Kunčar řekl, že s mužem nebyl nikdy v kontaktu, nepatřil tak zřejmě mezi kverulanty.

O tom, že se na čin připravil, svědčí ale telefonát do TV Prima, kde reportérovi řekl, že ho lidi šikanují, ubližují mu a on si to s nimi vyřídí. [celá zpráva]

Dům, kde bydlel šílený střelec.

Dům, kde bydlel střelec.

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Muž všechny své oběti střelil podle ČT do hlavy. Zabil je krátce poté, co přišel do restaurace. Server deníku Blesk uvedl, že po střelbě mluvil s policejním vyjednavačem, kterému lhal, že jsou všichni uvnitř živí. Policejní speciální jednotka dovnitř pronikla zhruba po dvou hodinách.

Ministr vnitra Milan Chovanec v České televizi řekl, že policisté svým zásahem zabránili, aby se muž mohl pohybovat po městě s nabitými zbraněmi.

Zásah v Uherském Brodě, kovář

Zásah v Uherském Brodě

FOTO: Foto Kastner

Muž bydlel asi kilometr od místa tragédie, je ženatý a sousedé o něm i jeho manželce mluví jako o nervově labilních lidech. Útočník se ale s žádnou psychickou nemocí neléčil, uvedla ČT.

Podle sousedů bere manželka pachatele léky, často si je ovšem zapomene vzít a dá si pivo. „Potom řve na ulici a plive na lidi, které také udává,“ řekl Právu jeden z místních.

Pracoval jako elektrikář 

Pachatel byl asi deset let nezaměstnaný, dříve pracoval jako elektrikář. Snažil se starat o svou manželku. Jeho otec pravděpodobně pracoval ve zbrojovce, takže střelec měl vztah ke zbraním po celý život.

Policisté před restaurací Družba

Policisté před restaurací Družba

FOTO: Aleš Fuksa, Právo

Útočník byl podle svědků zvláštní. „Choval se jako psychopat, mnohdy nabádal ženu, aby se chovala nepříčetně a řádila na ulici. Vyhýbali jsme se jim obloukem. Já jsem s ním dřív dělal a vždycky to byl uzavřený člověk, ale dřív se s ním dalo vyjít,“ řekl jeden ze sousedů.