A hned od začátku se rozhodl zacílit na tzv. spolupracujícího obviněného, svého někdejšího kamaráda Daniela Dimitrova. Právě ten totiž podrobně do detailu popsal dvě vraždy, které Švábův gang spáchal v listopadu 2012, respektive v březnu 2013.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Dimitrov je bývalý policista, který přepadal ženské. Kdysi jsme byli přátelé, dnes je to bezpáteřní člověk,“ uvedl Šváb na adresu svého komplice.

„Místo aby se k tomu postavil jako chlap, teď ze sebe dělá obětního beránka, který státnímu zástupci odkývne všechno,“ dodal k Dimitrovovi, který mu prý dluží skoro půl miliónu korun.

Rád bych pozdravoval maminku

A když se ho tedy soudce zeptal na jejich vztah, Šváb doplnil: „Je krysa sprosté slovo? Je to bezpáteřní krysa, která zradí každého. Když sem přijdou Číňani, tak si nechá přeoperovat oči...,“ konstatoval Šváb s tím, že zrzavým se nemá věřit a Dimitrov je prý zrzek.

Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov

Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov.

FOTO: Petr Horník, Právo

Pak se Šváb, který sedí ve vazbě od konce března loňského roku, kdy větší část gangu pochytal protimafiánský útvar, obrátil nepřímo směrem k veřejnosti.

„Mám hrozně hodnou maminku, tímto bych ji rád pozdravoval,“ uvedl někdejší filmový producent, který nejspíš matku neviděl po celou dobu, co je za mřížemi.

Řekl si, že bude zase zločinec

Šváb připustil, že se rozhodl páchat zločiny prý kvůli chybějícímu zaměstnání. Nemohl totiž po propuštění z dřívějšího výkonu trestu najít několik měsíců práci.
„Tak jsem si řekl, že budu zase zločincem,“ konstatoval Šváb s tím, že si tedy vytipoval pro únos a vydírání prvního budoucího poškozeného – podnikatele, který vydělal desítky miliónů v oblasti internetu.

Je to skvělý, výjimečný člověk, nejlepší, co jsem poznalMichal Šváb o uneseném podnikateli

Toho v červenci 2011 vylákala skupina do španělské Valencie, kde ho pomocí vyhrožování nakonec donutila vyplatit se celkem dvěma milióny dolarů (cca 40 miliónů korun). Tento muž měl štěstí – pustili ho nakonec zpět do vlasti živého a zdravého.

ČTĚTE TAKÉ
Vůbec nic se nestalo, popřel obžalovaný Klement vraždu muže v Dubaji
Jsem takovej blbec dobrák, vzlykal u soudu člen Švábova gangu
Takhle ho umlátil kamenem do hlavy, předváděl soudu vkleče člen Švábova gangu

„Asi jsme ho spoutali. Řekl jsem mu, že si nás k jeho likvidaci najal jeden jeho obchodní partner, který ho, jak jsem sám zjistil, podvedl. Ale že ho může přeplatit. A tak jsme licitovali,“ přiznal u soudu Šváb, že podnikatele s dalšími členy gangu unesl a vydíral.

Poškozený? Skvělý člověk

„Čím déle jsem ale poškozeného poznával, tím jsem k němu byl blíž než k těm jiným (ostatním členům gangu). Je to skvělý, výjimečný člověk, nejlepší, co jsem poznal,“ chválil Šváb uneseného podnikatele.

S tím se nakonec dohodl na zmíněných dvou miliónech dolarů, a tak ho odvezl na letiště. „Tam jsme si podali ruku, zamávali si, on odletěl a za asi čtyři nebo pět dnů ty peníze poslal,“ doplnil Šváb.

Překvapilo ho chování poškozeného, kterému pak dokonce slíbil, že se mu bude snažit část peněz vrátit. „Řekl mi, že když mu vrátím aspoň 200 tisíc dolarů, tak budu frajer. Mě ten člověk doopravdy hrozně zasáhl,“ popisoval podle svých slov takřka kamarádské vazby s poškozeným Šváb.

K dalším pěti skutkům, které mu klade obžaloba za vinu, se zatím ještě Šváb nestihl vyjádřit, jeho výslech je však naplánován na celý pátek, a dokonce i na pondělí. Švábovi a dalším čtyřem obžalovaným hrozí výjimečné tresty i doživotí, zbylým dvěma mužům šestnáct let.

Praktiky vražedného gangu: První unesený měl štěstí, vykoupil se a přežil
Praktiky vražedného gangu: Proč past na pokerového génia Staszka nevyšla
Praktiky vražedného gangu: Milionáře opili, ubili a zakopali v poušti
Praktiky vražedného gangu: Muže zákeřně střelili do zad a odtáhli do křoví
Praktiky vražedného gangu: Do Francie jel i s rodinou, zachránila ho smrt jiného
Praktiky vražedného gangu: Vpadli do domu a uloupili Renoira. Ale byl pravý?