Hlavní obsah

Zlepšení v důležitém ukazateli. Podíl pozitivních testů v ČR klesá

V České republice klesá procento pozitivních testů za den. V pondělí jich bylo 20,3 procenta, což je nejméně od 12. října. Poměr pozitivních testů ke všem provedeným vypovídá o rozšířenosti nákazy v populaci a je jedním kritérií důležitých pro zavádění či uvolnění restrikcí.

Zlepšení v důležitém ukazateli. Podíl pozitivních testů v ČR klesá

Pokles trvá už tři dny, plyne ze statistiky ministerstva zdravotnictví. Ještě ve středu 4. listopadu činil podíl pozitivních testů 34,59 procenta. Od tohoto data už procento s jedinou výjimkou klesalo, od 6. listopadu je pod hranicí 30 procent.

K propadům podílu pozitivních testů došlo i 12. a 19. října, vždy to bylo v pondělí, pokles je však znát i v dlouhodobějším horizontu. Zatímco 26. října činil klouzavý průměr podílu pozitivních testů za sedm dní 32,05 procenta, v pátek 6. listopadu už byl na hodnotě 28,23 procenta.

Za bezpečnou hranici se považuje pět procent pozitivních testů ze všech  provedených. Pokud je podíl vyšší, znamená že je infekce v populaci více rozšířená.

Ministerstvo zdravotnictví minulý týden představilo nástřel tabulky, podle níž by se mělo v budoucnu řídit zpřísňování a uvolňování opatření. Mezi hlavními kritérii, podle nichž by se mělo o opatřeních rozhodovat, je právě i procento pozitivních testů.

Těmi dalšmi jsou počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, hodnota reprodukčního čísla R, které odráží, kolik lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, nebo podíl nakažených seniorů.

V České republice bylo provedeno už přes 2,5 milionu testů, v posledních dnech však jejich počet spíše klesal z více než 45 tisíc ve středu 4. listopadu na nedělních necelých 14 tisíc. I když se v neděli obvykle testuje méně, tentokrát byl počet otestovaných nejmenší od 11. října.

I to by mohlo naznačovat, že vrchol podzimní vlny už se podařilo překonat - méně lidí na testech může souviset s tím, že méně lidí se dostalo do kontaktu s nakaženým a méně jich má příznaky covidu-19.

V Praze se podle pondělního sdělení Českého rozhlasu už netvoří fronty u odběrových stanic. To však může souviset u s tím, že hlavní město patří v rámci ČR k regionům s nejlepším týdenním vývojem v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků