Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: Ondřej Deml, ČTK

Ženě šířící po webu zprávu o karanténě hrozí osm let. Přihlásila se sama

Ženě, která šířila na internetu informaci o plošném zákazu pohybu, hrozí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) až osm let vězení. Dopustila se podle něj trestného činu šíření poplašné zprávy. Policie je na dobré cestě ji vypátrat, řekl premiér v rozhovoru s Českou televizí. Nakonec se žena v sobotu přihlásila policii sama.

Premiér Andrej Babiš Foto: Ondřej Deml, ČTK
Ženě šířící po webu zprávu o karanténě hrozí osm let. Přihlásila se sama

Policisté se zatím k případu nechtějí vyjadřovat. Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík uvedl, že je vyšetřování v počátcích.

Babiš na facebooku v noci napsal, že na internetu se šíří audiozpráva, ve které mladá žena říká, že má informace "od holčiny, která má mamku na ministerstvu," že se chystá celková karanténa. Uváděla podle něj též, že vyhlašovat se bude z neděle na pondělí a v ulicích bude armáda. "Je to nesmysl. Nic takového nikdy nebylo na stole. Dneska jsme už popřeli karanténu Prahy, a teď popíráme i tuto šílenou fake news," uvedl.

Po Messengeru tady teď lítá klasická fake news, která bohužel už dost lidi vystrašila 🙈🙄 Bohužel dobře udělaná....

Posted by Andrej Babiš on Friday, March 20, 2020

Už v pátek policie uvedla na twitteru, že obsah nahrávky nese známky šíření poplašné zprávy. Upozornila také, že tento trestný čin je v době nouzového stavu země postižitelný vyšší trestní sazbou až osm let vězení.

Podle serveru Seznam zprávy se žena přihlásila policii sama. Nejprve osobně, pak elektronicky. Její advokátka řekla serveru, že žena neměla v úmyslu šířit poplašnou zprávu, neboť její obsah prý byl vytržen z kontextu a navíc byla určena jen skupině osmnácti lidí. Kdo zprávu vynesl ven ze skupiny neví a má to podle ní zjistit policie

V zemi je zatím 925 potvrzených případů. Nikdo dosud onemocnění COVID-19 v Česku nepodlehl. Testů bylo od propuknutí epidemie provedeno přes 13.700. První tři případy nákazy oznámilo Česko 1. března, od té doby stát postupně zavedl mimořádná opatření proti šíření nákazy. V zemi platí nouzový stav, výrazné omezení pohybu, jsou zavřené školy, restaurace a většina obchodů, až na výjimky nikdo nesmí za hranice ani cizinci do Česka. Zastavil se kulturní i sportovní život. Lidé mohou vycházet jen se zahalenými ústy a nosem.

Problémy s nedostatkem ochranných pomůcek má vyřešit vzdušný most mezi Čínou a Českem, přes který mají být dováženy nákupy ministerstva vnitra. To počítá s týdenními výdaji za miliardu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků