Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman (vpravo) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman trvá na své cestě do Číny navzdory šíření koronaviru, oznámil Babiš

Prezident Miloš Zeman i přes hrozbu šířícího se koronaviru stále trvá na své plánované cestě do Číny. Tam by se měl v dubnu zúčastnit summitu 17+1 zemí střední a východní Evropy s Čínou. Na cestu jede i přesto, že vláda českým občanům doporučuje necestovat a zrušila do Číny i přímé letecké linky.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) s premiérem Andrejem Babišem (ANO) Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman trvá na své cestě do Číny navzdory šíření koronaviru, oznámil Babiš

„S panem prezidentem jsem v neděli mluvil. Jeho i můj poradce Rudolf Jindrák informoval, že setkání sedmnácti prezidentů se organizuje a je připraveno. Z pohledu pana prezidenta jsem pochopil, že není žádná změna a že cestu plánuje. Má ho doprovázet ministr vnitra a je to beze změny,” řekl na pondělní tiskové konferenci premiér Andrej Babiš (ANO).

Doplnil, že i tak bude prezidentova cesta do Číny jedním z témat středeční schůzky nejvyšších ústavních činitelů na Hradě.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) leží hlavní odpovědnost za bezpečnost účastníků summitu na čínské straně.

„Počkal bych na vývoj situace, ale klíčové rozhodnutí je na čínské straně jako pořadatele, jestli takovou akci chtějí pořádat, či nikoliv,” doplnil Hamáček s tím, že s návštěvou summitu 17+1, který se má uskutečnit v dubnu v Pekingu, zatím také počítá.

Zeman nejdřív jet nechtěl. Změnil názor

Zeman v lednu oznámil, že na summit nepojede, protože se mu nelíbí nedostatečný rozsah čínských investic v ČR. V minulosti prezident sliboval mnohamiliardové čínské investice, řada projektů ale zůstala jen na papíře.

Zástupci Hradu poté o investicích několikrát jednali s čínským velvyslanectvím a čínskou společností CITIC Group. Výsledkem jednání měl být výběr několika projektů, které by mohly být v blízké budoucnosti dokončeny. Hrad poté účast na summitu potvrdil.

Čínu koncem února navštívil i prezidentův kancléř Vratislav Mynář a setkal se z jedním z tamních vicepremiérů Chu Čchun-chuem. Tisková agentura Nová Čína setkání prezentovala jako důkaz „hlubokého přátelství české vlády a lidu”, neboť Mynář do země přicestoval i navzdory šíření epidemie koronaviru. Podle posledních informací se ale šíření viru v Číně zpomaluje.

Anketa
Souhlasíte s tím, aby prezident Miloš Zeman jel do Číny?
Ano
58.4 %
Ne
41.6 %
Celkem hlasovalo 9566 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků