Hlavní obsah
Rozmisťování stojanu s dezinfekcí kvůli koronaviru Foto: Novinky

Ze zabaveného nelegálního lihu nechá stát vyrobit dezinfekci

Celní správa poskytne ministerstvu zdravotnictví 30 470 litrů lihu, který zadržela při jeho nelegálním převozu či distribuci. Látka bude využita k výrobě dezinfekce, která bude použita například na nádražích v rámci opatření proti šíření koronaviru. Ve středu o tom informovalo ministerstvo financí.

Rozmisťování stojanu s dezinfekcí kvůli koronaviru Foto: Novinky
Ze zabaveného nelegálního lihu nechá stát vyrobit dezinfekci

Důvodem mimořádného kroku je aktuální vysoká poptávka po dezinfekčních prostředcích a potřeba zajistit co nejplynulejší zásobování.

„Je to logický krok, protože líh je velmi účinná dezinfekce. Místo do ekologické likvidace tak v průběhu středy a čtvrtka zamíří do laboratoře, kde z něj podle receptury Světové zdravotnické organizace vyrobíme kvalitní dezinfekční směs. Tento krok pomůže našemu zdravotnictví překlenout aktuální mimořádnou situaci,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Dezinfekční prostředek vyrobí skupina Aroco – Aroma na základě povolení ministerstva zdravotnictví. Kromě celní správou dodaného etanolu půjde o mix peroxidu vodíku dodaného ministerstvem zdravotnictví a zvlhčovací látky glycerol.

„Podle informací akreditovaného výrobce bude dezinfekce připravena k distribuci nejpozději do konce tohoto týdne,“ dodal šéf Generálního ředitelství cel Milan Poulíček.

„Dezinfekce bude primárně využita na autobusová a vlaková nádraží a veřejné prostory, které jsou přestupními místy a koncentruje se v nich velké množství lidí. Jakékoliv zásoby navíc jsou aktuálně vítány a mohou pomoci stabilizovat i situaci na běžném maloobchodním trhu,“ dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků