Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Vojtěch reaguje na výtky, míří mezi horníky

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) zareagoval na kritiku z Karvinska, ve čtvrtek ho čeká setkání s představiteli Moravskoslezského kraje. Karvinsko stále vede v počtu pozitivně testovaných.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Vojtěch reaguje na výtky, míří mezi horníky

Občané Karviné měli pocit, že je stát nechal na holičkách, podle mluvčího radnice Lukáše Hudečka například v úterý skončila možnost pro samoplátce nechat se otestovat v karvinské nemocnici. Zájemci se nyní mohou nechat otestovat například v Havířově či v Ostravě, což je vzdálenost zhruba patnáct kilometrů.

„Dostupnost odběrových míst pro samoplátce bude jedním z bodů čtvrtečního jednání, které pan ministr Vojtěch svolal na hejtmanství v Moravskoslezském kraji. Pan ministr chce s vedením kraje a hygienické stanice projednat aktuální epidemiologickou situaci a opatření v lokálních ohniscích,“ řekla Právu mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Proti Vojtěchovu vyjádření, že za šíření koronaviru mohou horníci, co nedodržují karanténu, se v úterý ohradilo sdružení hornických odborů. Ministr v pondělí uvedl, že poslední skokové nárůsty pozitivních případů na Karvinsku jsou dány zejména masivním testováním kontaktů horníků a také neukázněností občanů. Podle něj lidé, kteří evidentně mají příznaky, navštěvují hromadné akce nebo oslavy.

Také podle hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) jsou problémem lidé, kteří nedodržují karanténu.

Havíři museli dál fárat

Horníci podle odborů museli pracovat, přestože neměli možnost dodržovat protiepidemická opatření.

„Je s podivem, že všem výše jmenovaným nevadilo, že od začátku pandemie museli havíři dál pracovat a fárali do dolu společně v klecích, sprchovali se společně ve sprchách, převlékali se společně v šatnách, obědvali společně v jídelnách, jezdili do práce společně v autobusech,“ napsali odboráři. Horníci podle nich vše dělali bez možnosti rozestupů či aktivního používání doporučených postupů.

Zaměstnanci OKD jsou podle nich ze situace velmi frustrovaní. „Mnoho z nás je v karanténě, protože jsme se setkali s pozitivními kolegy. Mzda v karanténě činí 60 procent. Většina pozitivních byla infikována v práci, protože do té museli docházet, aniž to mohli nějak ovlivnit, jsou postiženi oni i jejich rodiny,“ uvedli odboráři. Vadí jim také, že okresy Karviná a Frýdek-Místek jsou touto situací stigmatizovány.

Mluvčí OKD Naďa Chattová řekla, že zaměstnanci, kteří byli v seznamech pro testování a neměli absenci kvůli dovolené nebo nemocenské, se k testování dostavili. „Pro ostatní připravujeme náhradní termíny, aby byli otestováni, než se vrátí do práce,“ řekla mluvčí.

Ministr zdravotnictví v reakci na vyjádření odborů v úterý ČTK sdělil, že jeho výrok o neukázněných občanech se horníků netýkal.

„Práce horníků si velice vážím a uvědomuji si, že pracují v těžkých podmínkách. Můj apel na větší zodpovědnost zazněl směrem ke všem občanům. Není výjimkou, že lidé s příznaky respiračního onemocnění chodí do společnosti. Klasickým příkladem je firemní setkání, ze kterého nyní řešíme 140 kontaktů po celé ČR. To je příklad nezodpovědnosti, na který jsem musel upozornit,“ reagoval Vojtěch.

Do úterního podvečera přibylo v Česku 90 nově nakažených, z toho 55 na Karvinsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků